34U511A-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 132 available
34" (2560 x 1080), IPS, 100Hz, 400 cd/m², 8bit (6bit+FRC), sRGB 90%
  • 34-inch 21:9 WFHD (2560x1080) IPS Display
  • 3-Side Virtually Borderless Design
  • sRGB 99% (Typ.), Colour Calibrated in factory
More Information
SKU 34U511A-B.AEK
EAN 8806096526965
Manufacturer LG
Availability In Stock
21:9 UltraWide Full HD Display
See more, do more
VESA Display HDR 400
Clarity that keeps you focused
IPS Display
LG IPS monitor displays outstanding color accuracy with a wide viewing angle.
VESA Display HDR 400
HDR400 (high dynamic range) supports specific levels of color and brightness.
sRGB 99% (Typ.)
With 99% coverage of the DCI-P3 spectrum, it is a great solution for accurate color display.
Color calibrated
Ensures precise and consistent color reproduction.
LG Switch app
Switch swiftly
1ms MBR
Clear motion with 1ms MBR
Reader Mode
Flicker Safe
Slim Stand with a Square Shaped Base
Clutter-free with a sleek stand
Display
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio21:9
Colour gamut99%
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeWFHD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.3124 x 0.31 mm
Display resolution2560 x 1080 pixels
Response time1 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)1000:1
Display brightness (peak)320 cd/m²
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range (HDR) 400
Display diagonal (metric)87 cm
Colour gamut standardsRGB
Performance
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Crosshair
Motion blur reductionYes
Design
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
DisplayPort out version1.4
Technical details
Height (without stand)365.3 mm
Depth (without stand)45.5 mm
Width (without stand)816.5 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Weight (with stand)7.6 kg
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)31 W
Annual energy consumption45 kWh
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours28.9 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours39.6 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)365.3 mm
Depth (without stand)45.5 mm
Width (without stand)816.5 mm
Width (with stand)816.5 mm
Depth (with stand)220 mm
Height (with stand)486.7 mm
Weight (with stand)7.6 kg
Weight (without stand)6 kg
Package width910 mm
Package depth461 mm
Package height461 mm
Package weight9.9 kg
Packaging data
Package width910 mm
Package depth461 mm
Package height461 mm
Package weight9.9 kg
Power adapter includedYes
Packaging content
Power adapter includedYes
Other features
Motion blur reductionYes
Energy efficiency class (old)A
Height (without stand)365.3 mm
Depth (without stand)45.5 mm
Width (without stand)816.5 mm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 34U511A-B computer monitor 86.4 cm (34") 2560 x 1080 pixels WFHD LED Black