34WR50QK-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 615 available
LG UltraWide Monitor 34WR50QK, 34 inch, 1800R Curve, 3440x1440 , 100Hz, 5ms Response Time, VA Panel, Smart Energy Saving, Displayport, HDM
  • 34” WQHD Curved (3440x1440) display
  • sRGB 99% (Typ.)
  • HDR10
  • 100Hz refresh rate
  • One Click Stand / Tilt Adjustable Stand
  • Reader Mode / Flicker Safe
More Information
Display 34" 3440 x 1440 pixels
Native aspect ratio 21:9
Built-in camera No
SKU 34WR50QK-B.AEK
EAN 8806096199503
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Eye Care: Reader Mode & Flicker Safe help to provide eye comfort, reducing eye strain.
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, DAS Mode, Super+ Resolution
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)99%
HD typeWide Quad HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.23175 x 0.23175 mm
Supported video modes480p, 720p, 1080p, 2160p
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time5 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
Colour depth10 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1800R
Display diagonal (metric)86.42 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Design
Country of originSouth Korea
Feet colourBlack
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Introduction year2023
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
HDMIYes
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)358.9 mm
Depth (without stand)91.5 mm
Width (without stand)809 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Country of originSouth Korea
Power supply typeExternal
Weight (with stand)5.9 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 15°
On Screen Display (OSD)Yes
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)45 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
AC adapter output voltage19 V
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours43 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Weight & dimensions
Height (without stand)358.9 mm
Depth (without stand)91.5 mm
Width (without stand)809 mm
Width (with stand)809 mm
Depth (with stand)223.2 mm
Height (with stand)483.3 mm
Weight (with stand)5.9 kg
Weight (without stand)4.9 kg
Package width986 mm
Package depth212 mm
Package height524 mm
Package weight8.4 kg
Packaging data
Package width986 mm
Package depth212 mm
Package height524 mm
Package weight8.4 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Power adapter includedYes
Features
Other features
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Introduction year2023
Height (without stand)358.9 mm
Depth (without stand)91.5 mm
Width (without stand)809 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 34WR50QK-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD Black
Bestseller
LG 34WR50QK-B computer monitor 86.4 cm... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing
Viewsonic TD1655 computer monitor 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black, Silver Viewsonic TD1655 computer monitor 39.6... Login for pricing