45GX950A-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 41 available
45'', OLED, 5120x2160, Dual-Mode, 5K2K, 800R, 0.03 ms (GtG), Rich Bass (10Wx2), DisplayHDR True Black 400, 165Hz, DP 2.1 & USB-C, 100 - 240 V
  • Enjoy WUHD 165Hz for high‐resolution gaming or switch to WFHD 330Hz with VESA‐certified Dual‐Mode for ultra‐fast competitive play
  • DisplayPort 2.1 provides next‐gen bandwidth, enabling smooth, high‐speed gaming at 165Hz in 5K2K resolution
More Information
SKU 45GX950A-B.AEK
EAN 8806096436462
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
World's first 5K2K OLED
The brightest OLED
Step into the 21:9 sweet spot for gaming
The ideal curvature 800R
Deeper black, realistic colour
Advanced anti-glare technology certified by triple UL
125 PPI, enhanced readability
Switch between 330Hz-165Hz with Dual-Mode
With VESA Certified Dual-Mode, seamlessly switch between WUHD 165Hz for graphically rich games and WFHD 330Hz for fast-paced action. Enjoy eight Dual-Mode options and easily choose your favorite screen size and aspect ratio (21:9, 16:9) through the On-Screen Display. Plus, you can easily switch between a physical hotkey or keyboard shortcut via LG Switch, optimizing gameplay across all genres.
0.03ms (GtG), incredible speed
The latest DP 2.1 for blazing fast gameplay
Enhance your gaming and productivity with the new DisplayPort 2.1, delivers 165Hz high-speed gaming at 5K2K resolution. The USB-C supports display, data transfer, and 90W device charging simultaneously, providing seamless laptop support all through a single cable. Enjoy faster and smoother performance for both work and play.
Certified with a widely adopted technology
Immerse yourself in 10Wx2 Rich Bass
Experience rich bass-driven sound with 10W x 2 stereo speakers, enhancing your immersion. For a more personal experience, easily connect a headset via the 4-pole headphone out and enjoy realistic 3D audio with DTS Headphone:X. This is a crucial advantage for FPS games, where team communication and directional sound are essential during voice chat.
Protecting OLED via On-Screen Display
How to use On-Screen Display
Advanced gaming features
- Dynamic Action Sync reduces input lag for real-time response.
- Black Stabilizer brightens dark scenes, helping gamers spot enemies and details.
- Crosshair enhances precision for deadly accuracy.
- FPS Counter shows your real-time frame rate.
Clutter-free, sleek design
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power20 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power20 W
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Display
Display brightness (typical)275 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate165 Hz
HD type5K Ultra HD
Display technologyOLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2035 x 0.2035 mm
Supported graphics resolutions5120 x 2160
Display resolution5120 x 2160 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal114.3 cm (45")
Contrast ratio (typical)1500000:1
Display brightness (peak)1300 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
Colour depth10 bit
DCI-P3 coverage98.5%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating800R
Hardware calibrationYes
Colour gamut standardDCI-P3
Refresh rate optimizorYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Design
Market positioningGaming
Country of originChina
Product colourBlack
Detachable standYes
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version2.1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Technical details
Height (without stand)460.7 mm
Depth (without stand)225.5 mm
Width (without stand)991.6 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Country of originChina
Power supply typeExternal
Game modeYes
Weight (with stand)14 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsYes
Height adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours45 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours45 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)460.7 mm
Depth (without stand)225.5 mm
Width (without stand)991.6 mm
Width (with stand)991.6 mm
Depth (with stand)342 mm
Height (with stand)665.6 mm
Weight (with stand)14 kg
Weight (without stand)9.4 kg
Package width1142 mm
Package depth564 mm
Package height301 mm
Package weight20.5 kg
Packaging data
Package width1142 mm
Package depth564 mm
Package height301 mm
Package weight20.5 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, USB Type-C
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Power adapter includedYes
Indication
LED indicatorsYes
Features
Other features
DCI-P3 coverage98.5%
Hardware calibrationYes
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)460.7 mm
Depth (without stand)225.5 mm
Width (without stand)991.6 mm
USB Power Delivery up to90 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG UltraGear computer monitor 114.3 cm (45") 5120 x 2160 pixels 5K Ultra HD OLED Black