AP-ESL-MBA-13M2-BCLR
Login for pricing
In Stock: 5 available
Extreme Shell-L for MacBook Air 13.6" (2022 M2) & MacBook Air 13.6 M3 (A3113) (Black/Clear)
  • Perfect custom-fit for MacBook Air 13" (2018-2021-2022 M2 w/Touch ID - Intel/M1 Chips)
  • Unique full-coverage design delivers cost-conscious, lightweight protection
  • Impact-absorbing TPU bumpers and corners
  • Overhang design protects top and bottom corners when device is closed
  • Clear, rigid top and bottom panels repel scratches & impact damage
  • Custom-fit supports all device functions & port access
More Information
Brand compatibility Apple
Maximum screen size 13.3 "
Material Thermoplastic polyurethane (TPU)
Case type Cover case
SKU AP-ESL-MBA-13M2-BCLR
EAN 0850035320518
Manufacturer MAXCases
Availability In Stock
Colour
Surface colorationMonochromatic
Weight & dimensions
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Features
Product main colourBlack, Transparent
Case typeCover
Carrying handle(s)No
Quantity1
Protection featuresImpact resistant, Scratch resistant
CompatibilityMacbook Air 13.3" (2018-2021
Brand compatibilityApple
Design
Case typeCover
Carrying handle(s)No
Technical details
Quantity1
Packaging content
Packaging data
You may also be interested in
Compare Products
Product MAXCases Extreme Shell-L for MacBook Air 13.6" (2022 M2) & MacBook Air 13.6 M3 (A3113) & MacBook Air 13.6" M4 (2025) (Black/Clear)
Hot Product
MAXCases Extreme Shell-L for MacBook A... Login for pricing
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu... Login for pricing
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14.3") Briefcase Black, Red
Bestseller
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14... Login for pricing
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") Briefcase Black Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") B... Login for pricing
DICOTA Smart Skin 13-13.3 DICOTA Smart Skin 13-13.3 Login for pricing
SKU
AP-ESL-MBA-13M2-BCLR
CN31
CN414EU
CN415EU
110265
D31180
Manufacturer
MAXCases
Targus
Targus
Port Designs
Dicota
Case type
Cover case
Briefcase
Briefcase
Backpack
Sleeve case
Material
Thermoplastic polyurethane (TPU)
Polyester
N/A
Polyester
N/A
Neoprene
Maximum screen size
13" to 14"
15" to 16"
14" to 15"
15" to 16"
15" to 16"