Neomounts BEAMER-W050BLACK Beamer wall mount - d 37-47 cm - full motion
SKU
BEAMER-W050BLACK
Login for pricing
In Stock: 1 available
Neomounts BEAMER-W050BLACK Beamer wall mount - max 12 kg - d 37-47 cm - full motion - black
More Information
SKU BEAMER-W050BLACK
EAN 8717371445010
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Projector mounts are ideal for use in offices, schools, hospitals or at home.
All installation material is included with the product.
Mounting
Mounting typeWall
Maximum weight capacity12 kg
Distance to the wall (min)37 cm
Distance to the wall (max)47 cm
Performance
Tilt angle range0 - 90°
Swivel angle range0 - 360°
Swivel angle360°
Mounting typeWall
Maximum weight capacity12 kg
Height adjustment range0 - 50 mm
Height adjustmentYes
Product colourBlack
Housing materialSteel
Width adjustment range0 - 390 mm
Tilt adjustmentYes
SwivellingYes
RotatingYes
Depth adjustment range370 - 470 mm
Ergonomics
Tilt angle range0 - 90°
Swivel angle range0 - 360°
Swivel angle360°
Height adjustmentYes
Product colourBlack
Weight & dimensions
Package weight2.8 kg
Package width403 mm
Package height191 mm
Package depth182 mm
Height5 mm
Depth470 mm
Weight2.56 kg
Technical details
Package width403 mm
Package height191 mm
Package depth182 mm
Country of originTaiwan
Other features
Country of originTaiwan
Logistics data
Products per master (outer) case3 pc(s)
Products per pallet (EU)60 pc(s)
Master (outer) case width590 mm
Master (outer) case net weight9.3 kg
Master (outer) case length437 mm
Master (outer) case height240 mm