Neomounts DS15-550BL1 Tablet stand 4.7-12.9" - universal
SKU
DS15-550BL1
Login for pricing
In Stock:
1 available
Neomounts DS15-550BL1 Tablet stand - 4.7-12.9" - 270° tiltable - 360° rotatable - universal - black
Category: Tablet Security Enclosures
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Desk |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone,Tablet/UMPC |
| SKU | DS15-550BL1 |
| EAN | 8717371448929 |
| Manufacturer | Neomounts |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
The Neomounts DS15-550BL1 is an universal tablet stand for tablets from 4,7" up to 12,9" with a weight capacity of 1 kg. The tablet stand has 3 pivoting points and is ideal for hands-free video calling, watching a movie or playing a game.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Minimum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Country of origin | China |
| Angle of rotation | 360° |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 1 kg |
| Swivel angle | 104° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 270° |
| Swivelling | Yes |
| Rotating | Yes |
| Mounting | Stand |
| Height adjustment range | 0 - 470 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 470 mm |
| Weight | 1.14 kg |
| Package width | 245 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 245 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 245 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Material | Steel |
| Tilt adjustment | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 15 pc(s) |
| Master (outer) case width | 550 mm |
| Master (outer) case gross weight | 19.2 kg |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 285 mm |