Neomounts DS42-430BL14 TV stand 32-55"- bolt-down - swivel
SKU
DS42-430BL14
Login for pricing
In Stock: 4 available
More Information
Maximum weight capacity 50 kg
Maximum screen size 55 "
Product colour Black
Mounting type Desk
SKU DS42-430BL14
EAN 8717371445355
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
The Neomounts DS42-430BL14 is a bolt-down TV desk mount for screens up to 55" with a weight capacity of 50 kg. The TV mount features a practical swivel option (60°) to easily position the TV in the optimum viewing angle.
The DS42-430BL14 is suitable for screens that meet pattern 100x100 to 400x400 mm. For non-standard hole patterns, Neomounts has various VESA optional adapter plates available. Cables can be routed neatly through the rod and table top thanks to the internal cable management. The bolt down base ensures solid installation of the mount to the desk.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)50 kg
Mounting typeDesk
Minimum screen size81.3 cm (32")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount100 x 100 mm
Maximum VESA mount400 x 400 mm
Maximum screen size139.7 cm (55")
Maximum weight capacity50 kg
Ergonomics
Cable managementYes
Swivel angle range-30 - 30°
SwivellingYes
Technical details
Cable managementYes
Number of displays supported1
Product colourBlack
Country of originChina
Master (outer) case net weight18.4 kg
Mounting optionBolt-down
Warranty period5 year(s)
Design
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Width534 mm
Depth125 mm
Height627 mm
Weight3.93 kg
Depth (min)12.5 cm
Depth (max)12.5 cm
Packaging data
Package width230 mm
Package depth138 mm
Package height560 mm
Package weight4.6 kg
Logistics data
Master (outer) case width480 mm
Master (outer) case length295 mm
Master (outer) case height580 mm
Master (outer) case gross weight19.7 kg
Products per master (outer) case4 pc(s)
Products per pallet (EU)64 pc(s)
Harmonized System (HS) code7326909890
Other features
MountingBolt-through
Country of originChina
You may also be interested in
Compare Products
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Black Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7... Login for pricing