Neomounts DS45-430BL18 TV stand 45-90"
SKU
DS45-430BL18
Login for pricing
In Stock: 2 available
More Information
Maximum weight capacity 60 kg
Maximum screen size 90 "
Product colour Black
Mounting type Desk
SKU DS45-430BL18
EAN 8717371445287
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
The Neomounts DS45-430BL18 is a TV desk stand for screens up to 90" with a weight capacity of 60 kg. The TV stand can be adjusted in height for the optimum viewing position.
For maximum compatibility the DS45-430BL18 is suitable for screens that meet pattern 200x200 to 800x400 mm. Additionally, the DS45-430BL19 is also available for non-standard VESA patterns. The DS45-430BL18 TV stand provides an excellent solution for users who prefer not to drill holes in walls or for those who no longer have the original TV stand.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)60 kg
Mounting typeDesk
Minimum screen size114.3 cm (45")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount200 x 200 mm
Maximum VESA mount800 x 400 mm
Maximum screen size2.29 m (90")
Maximum weight capacity60 kg
Ergonomics
Height adjustmentYes
Height adjustment range0 - 100 mm
Cable managementYes
Technical details
Cable managementYes
Number of displays supported1
Product colourBlack
Country of originChina
Master (outer) case net weight22.8 kg
Mounting optionStand
Warranty period5 year(s)
LockableNot lockable
Design
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Width940 mm
Depth373 mm
Height875 mm
Weight5.25 kg
Depth (min)37.3 cm
Depth (max)37.3 cm
Packaging data
Package width162 mm
Package depth55 mm
Package height968 mm
Package weight5.7 kg
Logistics data
Master (outer) case width345 mm
Master (outer) case length130 mm
Master (outer) case height985 mm
Master (outer) case gross weight23.7 kg
Products per master (outer) case4 pc(s)
Products per pallet (EU)100 pc(s)
Harmonized System (HS) code7326909890
Other features
MountingFreestanding
Country of originChina
You may also be interested in
Compare Products
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Black Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7... Login for pricing