Neomounts FPMA-LIFT100BLACK Height adjustable VESA adapter - universal
SKU
FPMA-LIFT100BLACK
Login for pricing
In Stock: 3 available
More Information
Maximum screen size 27 "
Maximum weight capacity 8 kg
Product colour Black
Mounting type Desk
SKU FPMA-LIFT100BLACK
EAN 8717371446062
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The FPMA-LIFT100BLACK is suitable for screens up to 27" (68 cm). Weight capacity is 8 kg per screen. This product is suitable for screens with a VESA hole pattern 75x75 or 100x100 mm. Do you have a different (larger) hole pattern, you can solve this with one of our VESA conversion plates.
All installation material is included with the product.
Mounting
Mounting typeDesk
Height adjustment range0 - 177 mm
Height adjustmentYes
Maximum screen size68.6 cm (27")
Number of displays supported1
Maximum weight capacity8 kg
Panel mounting interface100 x 100,75 x 75 mm
Product colourBlack
Features
Height adjustmentYes
Number of displays supported1
Housing materialSteel
Maximum VESA mount100 x 100 mm
Technical details
Package net weight660 g
Package weight700 g
Package depth33 mm
Package width117 mm
Package height261 mm
Master (outer) case net weight15.8 kg
Country of originChina
Weight & dimensions
Weight660 g
Height177 mm
Package weight700 g
Package depth33 mm
Package width117 mm
Package height261 mm
Colour
Packaging data
Package depth33 mm
Package width117 mm
Package height261 mm
Package net weight660 g
Logistics data
Master (outer) case width375 mm
Master (outer) case length160 mm
Master (outer) case height240 mm