Neomounts FPMA-MOBILE1700 Mobile workstation 10-32"
SKU
FPMA-MOBILE1700
Login for pricing
In Stock:
11 available
Neomounts FPMA-MOBILE1700 Mobile workstation - 10-32" - max 8 kg - VESA 75x75-100x100 - black
Category: Multimedia Carts & Stands
| SKU | FPMA-MOBILE1700 |
|---|---|
| EAN | 8717371447038 |
| Manufacturer | Neomounts |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
The Neomounts floor stand, model FPMA-MOBILE1700 is a mobile floor stand for flat screens up to 32" for keyboards, mice and PC. This mobile stand is a great choice for space saving placement or when wall-, ceiling mounting or desk placement is not an option. This cart stretches your investment by serving a variety of projection needs by sharing a display, keyboard, mouse and PC over multiple rooms. Get optimal positioning for both standing and seated audiences, in any application, in any part of your location.
Neomounts FPMA-MOBILE1700 has one pivot point and is suitable for screens up to 32" (81 cm). The weight capacity of this product is 3-8 kg for the flat screen, 10 kg for the PC and 2 kg for keyboard and mouse. The stand is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 & 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates. Speedy assembly and installation.
All installation material is included with the product.
| Features | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Swivel angle | 360° |
| Country of origin | China |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,75 x 75 mm |
| Tilt angle range | 0 - 30° |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 9403109800 |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Package width | 170 mm |
| Package height | 1080 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Swivel angle | 360° |
| Country of origin | China |
| Tilt angle range | 0 - 30° |
| Display | |
| Weight & dimensions | |
| Height | 1750 mm |
| Height adjustment | 81 cm |
| Weight | 10.3 kg |
| Material | |
| Material | Steel |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package height | 1080 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package weight | 13.4 kg |
| Package net weight | 13.4 kg |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 525 mm |
| Master (outer) case length | 170 mm |
| Master (outer) case height | 1080 mm |