Neomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-100" - fixed
SKU
LFD-W1000
Login for pricing
In Stock: 1 available
More Information
Maximum weight capacity 125 kg
Maximum screen size 100 "
Product colour Black
Mounting type Wall
SKU LFD-W1000
EAN 8717371445423
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The Neomounts wall mount, model LFD-W1000 is a fixed wall mount for flat screens up to 100". This mount is a great choice when you want the ultimate viewing flexibility with your flat screen. Depth of this mount is 3.2 centimetres.
Neomounts LFD-W1000 is suitable for screens up to 100" (254 cm). The weight capacity of this product is 125 kg. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 900x600mm.
Create a clean design ambiance for your flat screen TV in the living room, bedroom or home cinema.
All installation material is included with the product.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)125 kg
Mounting typeWall
Minimum screen size152.4 cm (60")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount200 x 200 mm
Maximum VESA mount900 x 600 mm
Maximum screen size2.54 m (100")
Maximum weight capacity125 kg
Ergonomics
Distance to the wall (max)3.2 cm
TypeFixed
Technical details
Number of displays supported1
Product colourBlack
Country of originChina
Package net weight6.25 kg
Master (outer) case net weight25 kg
Design
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Weight4.55 kg
Packaging data
Package width415 mm
Package depth40 mm
Package height1115 mm
Package weight6.3 kg
Logistics data
Master (outer) case width1130 mm
Master (outer) case length180 mm
Master (outer) case height430 mm
Master (outer) case gross weight25 kg
Products per master (outer) case4 pc(s)
Products per pallet (EU)44 pc(s)
Harmonized System (HS) code7326909890
Other features
Country of originChina
You may also be interested in
Compare Products
Product Neomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-100" - fixed
Bestseller
Neomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-1... Login for pricing
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Black Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7... Login for pricing
Hot Product
StarTech.com Full Motion TV Wall Mount... Login for pricing
StarTech.com VESA TV Wall Mount, Adjustable Full Motion TV Wall Mount For 23"-55" Displays, Slim TV Mounting Bracket Supports 66lb (30kg), Extendable/Tilting/Swivel TV Wall Mount StarTech.com VESA TV Wall Mount, Adjus... Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, For screens: 34" to 55", VESA compatability: all between 200x200 to 400x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 35kg, Height-adjustable to four level Manhattan Trolley Mount Stand for TV &... Login for pricing