Neomounts NM-W25BLACK Monitor/TV mount wall 10-30" - ultra-flat
SKU
NM-W25BLACK
Login for pricing
In Stock:
41 available
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 25 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 30 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | NM-W25BLACK |
| EAN | 8717371445805 |
| Manufacturer | Neomounts |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
The Neomounts NM-W25BLACK is a fixed wall mount for flat screens up to 30".
Depth of this mount is 1,2 centimetres and the weight capacity of this product is 25 kg. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole patterns between 75x75 and 100x100 mm.
All installation material is included with the product.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 25 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Panel mounting interface | 100 x 100,75 x 75 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 1.3 cm |
| Type | Fixed |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Package net weight | 300 g |
| Master (outer) case net weight | 10.4 kg |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 380 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 300 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 259 mm |
| Master (outer) case length | 259 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |