Neomounts WL35S-850BL12 TV mount wall 24-65" - tiltable - lockable - fast installation
SKU
WL35S-850BL12
Login for pricing
In Stock:
3 available
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 40 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 65 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | WL35S-850BL12 |
| EAN | 8717371448783 |
| Manufacturer | Neomounts |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
The Neomounts WL35S-850BL12 LEVEL is a tiltable wall mount for flat screens up to 65" with a maximum weight capacity of 40 kg. The versatile tilt (12°) technology allows you to create the optimum viewing angle. Height and level adjustment is available for the perfect installation.
The LEVEL-850 wall mount has a depth of 3,5 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 to 200x200mm. It is possible to lock the wall mount using the included anti-theft screw or a padlock (not included).
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 40 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 61 cm (24") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 20 mm |
| Tilt angle range | 0 - 12° |
| Distance to the wall (max) | 3.5 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Package net weight | 2.4 kg |
| Master (outer) case net weight | 11.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lockable | Security screw included |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 283 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 1.55 kg |
| Depth (max) | 3.5 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 545 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 74 mm |
| Package weight | 2.4 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 565 mm |
| Master (outer) case length | 240 mm |
| Master (outer) case height | 343 mm |