Neomounts WL35S-850BL18 TV mount wall 43-86" - tiltable - lockable - fast installation
SKU
WL35S-850BL18
Login for pricing
In Stock:
3 available
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 60 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 86 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | WL35S-850BL18 |
| EAN | 8717371448899 |
| Manufacturer | Neomounts |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
The Neomounts WL35S-850BL18 LEVEL is a tiltable wall mount for flat screens up to 86" with a maximum weight capacity of 60 kg. Height and level adjustment is available for the perfect installation.
The LEVEL-850 wall mount has a depth of 3,5 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 to 800x400mm. It is possible to lock the wall mount using the included anti-theft screw or a padlock (not included).
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 60 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 20 mm |
| Tilt angle range | 0 - 12° |
| Distance to the wall (max) | 3.5 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Package net weight | 4.5 kg |
| Master (outer) case net weight | 14.8 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lockable | Security screw included |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 884 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 3.15 kg |
| Depth (max) | 3.5 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 904 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 74 mm |
| Package weight | 4.5 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 924 mm |
| Master (outer) case length | 315 mm |
| Master (outer) case height | 180 mm |