Neomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full motion - easy install
SKU
WL40-550BL16
Login for pricing
In Stock: 14 available
More Information
Maximum weight capacity 40 kg
Maximum screen size 65 "
Product colour Black
Mounting type Wall
SKU WL40-550BL16
EAN 8717371448745
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The Neomounts WL40-550BL16 LEVEL is a full motion wall mount for flat screens up to 65" with a maximum weight capacity of 40 kg. The versatile tilt (14°) and swivel (+45°/-45°) technology allows you to create the optimum viewing angle. The mount can be levelled for the perfect installation.
The LEVEL-550 wall mount has a depth of 5,3-49 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x100 to 600x400 mm.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)40 kg
Mounting typeWall
Minimum screen size101.6 cm (40")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount200 x 100 mm
Maximum VESA mount600 x 400 mm
Maximum screen size165.1 cm (65")
Maximum weight capacity40 kg
Ergonomics
Height adjustmentNo
Cable managementYes
Tilt angle range-2 - 12°
Swivel angle range-45 - 45°
Swivel angle40°
Angle of rotation
Pivot angle-3 - 3°
Distance to the wall (min)5.3 cm
Distance to the wall (max)49 cm
RotatingYes
Tilt adjustmentYes
SwivellingYes
TypeFull motion
Technical details
Cable managementYes
Angle of rotation
Pivot angle-3 - 3°
Number of displays supported1
Product colourBlack
Country of originChina
Package net weight6.6 kg
Master (outer) case net weight18 kg
Quantity per pack1 pc(s)
LockableNot lockable
Design
Housing materialSteel
Packaging content
Mounting kitYes
Weight & dimensions
Width660 mm
Depth53 mm
Height436 mm
Weight5 kg
Depth (max)5.3 cm
Packaging data
Package width684 mm
Package depth323 mm
Package height56 mm
Package weight6.6 kg
Mounting kitYes
Logistics data
Master (outer) case width704 mm
Master (outer) case length185 mm
Master (outer) case height343 mm
Master (outer) case gross weight20.4 kg
Products per master (outer) case3 pc(s)
Products per pallet (EU)72 pc(s)
Harmonized System (HS) code7326909890
Other features
Country of originChina
You may also be interested in
Compare Products
Product Neomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full motion - easy install
Hot Product
Neomounts WL40-550BL16 TV mount wall 4... Login for pricing
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Black Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7... Login for pricing
Bestseller
StarTech.com TV Wall Mount supports 60... Login for pricing
StarTech.com VESA TV Wall Mount, Adjustable Full Motion TV Wall Mount For 23"-55" Displays, Slim TV Mounting Bracket Supports 66lb (30kg), Extendable/Tilting/Swivel TV Wall Mount StarTech.com VESA TV Wall Mount, Adjus... Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, For screens: 34" to 55", VESA compatability: all between 200x200 to 400x400mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 35kg, Height-adjustable to four level Manhattan Trolley Mount Stand for TV &... Login for pricing