Neomounts WL40S-850BL14 TV mount wall 40-65" - full motion - fast installation
SKU
WL40S-850BL14
Login for pricing
In Stock: 11 available
More Information
Maximum weight capacity 40 kg
Maximum screen size 65 "
Product colour Black
Mounting type Wall
SKU WL40S-850BL14
EAN 8717371448837
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The Neomounts WL40S-850BL14 LEVEL is a full motion wall mount for flat screens up to 65" with a maximum weight capacity of 40 kg. The versatile tilt (14°) and swivel (45°) technology allows you to create the optimum viewing angle. The mount can be levelled for the perfect installation.
The LEVEL-850 wall mount has a depth of 4,7-55,5 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 to 400x400mm.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)40 kg
Mounting typeWall
Minimum screen size101.6 cm (40")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount100 x 100 mm
Maximum VESA mount400 x 400 mm
Maximum screen size165.1 cm (65")
Maximum weight capacity40 kg
Ergonomics
Height adjustmentNo
Cable managementYes
Tilt angle range-2 - 12°
Swivel angle range0 - 45°
Swivel angle45°
Angle of rotation
Pivot angle-3 - 3°
Distance to the wall (min)4.7 cm
Distance to the wall (max)55.5 cm
RotatingYes
Tilt adjustmentYes
SwivellingYes
TypeFull motion
Technical details
Cable managementYes
Angle of rotation
Pivot angle-3 - 3°
Number of displays supported1
Product colourBlack
Country of originChina
Package net weight7 kg
Master (outer) case net weight18.3 kg
Quantity per pack1 pc(s)
LockableNot lockable
Design
Housing materialSteel
Packaging content
Mounting kitYes
Number of wrenches included1
Hex key includedYes
Weight & dimensions
Width449 mm
Depth47 mm
Height449 mm
Weight5.9 kg
Depth (max)4.7 cm
Packaging data
Package width503 mm
Package depth342 mm
Package height62 mm
Package weight7 kg
Mounting kitYes
Logistics data
Master (outer) case width523 mm
Master (outer) case length204 mm
Master (outer) case height362 mm
Master (outer) case gross weight21.4 kg
Products per master (outer) case3 pc(s)
Products per pallet (EU)84 pc(s)
Harmonized System (HS) code7326909890
Other features
Country of originChina
You may also be interested in
Compare Products
StarTech.com TV Wall Mount for up to 80 inch (110lb) VESA Mount Displays - Low Profile Full Motion Universal TV Wall Mount Bracket - Heavy Duty Adjustable Tilt/Swivel Articulating Arm
Hot Product
StarTech.com TV Wall Mount for up to 8... Login for pricing
StarTech.com VESA TV Wall Mount, Adjustable Full Motion TV Wall Mount For 23"-55" Displays, Slim TV Mounting Bracket Supports 66lb (30kg), Extendable/Tilting/Swivel TV Wall Mount StarTech.com VESA TV Wall Mount, Adjus... Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, For screens 37" to 100", VESA compatability: all between 200x200 to 800x600mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 150kg, Height-adjustable to four leve Manhattan Trolley Mount Stand for TV &... Login for pricing