Neomounts WL40S-850BL16 TV mount wall 40-70" - full motion - fast installation
SKU
WL40S-850BL16
Login for pricing
In Stock: 2 available
More Information
Maximum weight capacity 45 kg
Maximum screen size 70 "
Product colour Black
Mounting type Wall
SKU WL40S-850BL16
EAN 8717371448875
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View PDF
The Neomounts WL40S-850BL16 LEVEL is a full motion wall mount for flat screens up to 70" with a maximum weight capacity of 45 kg. The versatile tilt (14°) and swivel (40°) technology allows you to create the optimum viewing angle. The mount can be levelled for the perfect installation.
The LEVEL-850 wall mount has a depth of 4,7-55,5 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x100 to 600x400mm.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)45 kg
Mounting typeWall
Minimum screen size101.6 cm (40")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount200 x 100 mm
Maximum VESA mount600 x 400 mm
Maximum screen size177.8 cm (70")
Maximum weight capacity45 kg
Ergonomics
Height adjustmentNo
Cable managementYes
Tilt angle range-2 - 12°
Swivel angle range-45 - 45°
Swivel angle40°
Angle of rotation
Pivot angle-3 - 3°
Distance to the wall (min)4.7 cm
Distance to the wall (max)55.5 cm
SwivellingYes
TypeFull motion
Number of displays supported1
Product colourBlack
Country of originChina
Package net weight7.8 kg
Master (outer) case net weight18.9 kg
Quantity per pack1 pc(s)
Mounting kitYes
Number of wrenches included1
Hex key includedYes
Weight & dimensions
Width710 mm
Depth47 mm
Height436 mm
Weight6.2 kg
Depth (max)4.7 cm
Packaging data
Package width736 mm
Package depth366 mm
Package height60 mm
Package weight7.8 kg
Mounting kitYes
Logistics data
Master (outer) case width756 mm
Master (outer) case length198 mm
Master (outer) case height386 mm
Master (outer) case gross weight24.1 kg
Products per master (outer) case3 pc(s)
Products per pallet (EU)60 pc(s)
Compare Products
StarTech.com TV Wall Mount supports up to 70 inch VESA Displays - Low Profile Full Motion Universal TV Flat Screen Wall Mount - Heavy Duty Adjustable Tilt/Swivel Articulating Arm Bracket StarTech.com TV Wall Mount supports up... Login for pricing
StarTech.com TV Wall Mount for up to 80 inch (110lb) VESA Mount Displays - Low Profile Full Motion Universal TV Wall Mount Bracket - Heavy Duty Adjustable Tilt/Swivel Articulating Arm
Hot Product
StarTech.com TV Wall Mount for up to 8... Login for pricing
StarTech.com TV Wall Mount supports up to 100 inch VESA Displays - Low Profile Full Motion TV Wall Mount for Large Displays - Heavy Duty Adjustable Tilt/Swivel Articulating Arm Bracket
Bestseller
StarTech.com TV Wall Mount supports up... Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, For screens 37" to 100", VESA compatability: all between 200x200 to 800x600mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 150kg, Height-adjustable to four leve Manhattan Trolley Mount Stand for TV &... Login for pricing