Neomounts WL40S-850BL18 TV mount wall 43-86" - full motion - fast installation
SKU
WL40S-850BL18
Login for pricing
In Stock:
10 available
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 60 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 86 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | WL40S-850BL18 |
| EAN | 8717371448905 |
| Manufacturer | Neomounts |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
The Neomounts WL40S-850BL18 LEVEL is a full motion wall mount for flat screens up to 86" with a maximum weight capacity of 60 kg. The versatile tilt (18°) and swivel (35°) technology allows you to create the optimum viewing angle. The mount can be levelled for the perfect installation.
The LEVEL-850 wall mount has a depth of 5-61 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x100 to 800x400mm.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 60 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | No |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 15° |
| Swivel angle range | 0 - 35° |
| Swivel angle | 35° |
| Angle of rotation | 6° |
| Pivot angle | -3 - 3° |
| Distance to the wall (min) | 5 cm |
| Distance to the wall (max) | 61 cm |
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Type | Full motion |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Angle of rotation | 6° |
| Pivot angle | -3 - 3° |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Package net weight | 12.7 kg |
| Master (outer) case net weight | 21 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lockable | Not lockable |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Number of wrenches included | 1 |
| Hex key included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 850 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 436 mm |
| Weight | 10.4 kg |
| Depth (max) | 5 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 882 mm |
| Package depth | 311 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 12.7 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 902 mm |
| Master (outer) case length | 195 mm |
| Master (outer) case height | 330 mm |