Neomounts WL40S-910BL16 TV pillar mount 40-70" - full motion - diam. 25-100 cm
SKU
WL40S-910BL16
Login for pricing
In Stock: 1 available
More Information
Maximum weight capacity 45 kg
Maximum screen size 70 "
Product colour Black
Mounting type Pole
SKU WL40S-910BL16
EAN 8717371449544
View PDF
The Neomounts WL40S-910BL16 is a full motion pillar mount for screens up to 70" with a maximum weight capacity of 45 kg. The versatile tilt (14°) and swivel (90°) technology allows you to create the optimum viewing angle. The mount is suitable for Ø25-100 cm cylinder, square and rectangular pillars. Level adjustment is available for the perfect installation.
The WL40S-910BL16 has a depth of 8,2-59 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x100 to 600x400 mm. The pillar mount has a strap of 350 cm.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)45 kg
Mounting typePole
Minimum screen size101.6 cm (40")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount200 x 100 mm
Maximum VESA mount600 x 400 mm
Maximum screen size177.8 cm (70")
Maximum weight capacity45 kg
Ergonomics
Adjustable depthYes
Cable managementYes
Tilt angle range-2 - 12°
Swivel angle range-45 - 45°
Angle of rotation
Pivot angle-3 - 3°
Distance to the wall (min)8.2 cm
Distance to the wall (max)59 cm
SwivellingYes
TypeFull motion
Number of displays supported1
Product colourBlack
Country of originChina
Package net weight11.1 kg
Master (outer) case net weight19 kg
Compatible pole diameter (min)25 cm
Compatible pole diameter (max)100 cm
Warranty period5 year(s)
Weight & dimensions
Width710 mm
Depth590 mm
Height520 mm
Weight9.5 kg
Depth (min)8.2 cm
Depth (max)59 cm
Packaging data
Package width386 mm
Package depth95 mm
Package height744 mm
Package weight11.1 kg
Mounting kitYes
Logistics data
Master (outer) case width205 mm
Master (outer) case length406 mm
Master (outer) case height764 mm
Master (outer) case gross weight22.8 kg
Products per master (outer) case2 pc(s)
Products per pallet (EU)34 pc(s)
Country of originChina
Depth adjustment range82 - 590 mm
You may also be interested in
Compare Products
StarTech.com TV Wall Mount supports up to 70 inch VESA Displays - Low Profile Full Motion Universal TV Flat Screen Wall Mount - Heavy Duty Adjustable Tilt/Swivel Articulating Arm Bracket
Hot Product
StarTech.com TV Wall Mount supports up... Login for pricing
StarTech.com Full Motion TV Wall Mount - Heavy Duty Articulating TV Wall Mount Bracket for 32" to 75" (165lb/75kg) VESA Display - Universal Adjustable Tilt/Swivel Flat Screen Arm - Silver StarTech.com Full Motion TV Wall Mount... Login for pricing
StarTech.com TV Wall Mount supports up to 100 inch VESA Displays - Low Profile Full Motion TV Wall Mount for Large Displays - Heavy Duty Adjustable Tilt/Swivel Articulating Arm Bracket
Bestseller
StarTech.com Articulating TV Wall Mount, VESA Wall Mount, Supports 26 to 65 inch/99lb/Flat/Curved TVs, Retractable Low Profile Wall Mount TV Bracket, Adjustable Corner TV Wall Mount StarTech.com Articulating TV Wall Moun... Login for pricing