Neomounts WL70-550BL14 Monitor/TV mount wall 40-55" - gas spring - full motion
SKU
WL70-550BL14
Login for pricing
In Stock: 2 available
More Information
Maximum screen size 55 "
Maximum weight capacity 30 kg
Product colour Black
Mounting type Wall
SKU WL70-550BL14
EAN 8717371449063
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The Neomounts WL70-550BL14 is a full motion wall mount for flat screens up to 55" with a maximum weight capacity of 30 kg. The versatile tilt (20°) and swivel (180°) technology allows you to create the optimum viewing angle. The mount can be levelled for the perfect installation.
The WL70-550BL14 has a depth of 6,1-56,5 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 to 400x400 mm.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)30 kg
Mounting typeWall
Minimum screen size101.6 cm (40")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount400 x 400 mm
Maximum screen size139.7 cm (55")
Maximum weight capacity30 kg
Ergonomics
Height adjustmentYes
Height adjustment range45 - 327 mm
Cable managementYes
Tilt angle range-15 - 5°
Swivel angle range0 - 180°
Swivel angle180°
Angle of rotation
Pivot angle-3 - 3°
Distance to the wall (min)6.1 cm
Distance to the wall (max)56.5 cm
Height adjustment typeGas spring
RotatingYes
Tilt adjustmentYes
SwivellingYes
Technical details
Cable managementYes
Angle of rotation
Pivot angle-3 - 3°
Number of displays supported1
Product colourBlack
Country of originChina
Package net weight5.5 kg
Master (outer) case net weight13.8 kg
Quantity per pack1 pc(s)
Design
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Width450 mm
Depth565 mm
Height450 mm
Weight4.53 kg
Depth (max)56.5 cm
Packaging data
Package width365 mm
Package depth505 mm
Package height75 mm
Package weight5.5 kg
Logistics data
Master (outer) case width380 mm
Master (outer) case length520 mm
Master (outer) case height345 mm
Master (outer) case gross weight17.5 kg
Products per master (outer) case3 pc(s)
Products per pallet (EU)72 pc(s)
Harmonized System (HS) code7326909890
Other features
MountingScrews
Minimum weight5 kg
Country of originChina
You may also be interested in
Compare Products
StarTech.com TV Wall Mount supports up to 70 inch VESA Displays - Low Profile Full Motion Universal TV Flat Screen Wall Mount - Heavy Duty Adjustable Tilt/Swivel Articulating Arm Bracket StarTech.com TV Wall Mount supports up... Login for pricing
StarTech.com TV Wall Mount for up to 80 inch (110lb) VESA Mount Displays - Low Profile Full Motion Universal TV Wall Mount Bracket - Heavy Duty Adjustable Tilt/Swivel Articulating Arm
Hot Product
StarTech.com TV Wall Mount for up to 8... Login for pricing
StarTech.com VESA TV Wall Mount, Adjustable Full Motion TV Wall Mount For 23"-55" Displays, Slim TV Mounting Bracket Supports 66lb (30kg), Extendable/Tilting/Swivel TV Wall Mount StarTech.com VESA TV Wall Mount, Adjus... Login for pricing
Manhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, For screens 37" to 100", VESA compatability: all between 200x200 to 800x600mm - check the dimensions of the four mounting holes on back of screen to ensure it fits, Max 150kg, Height-adjustable to four leve