GSM4210PD-100EUS
Category: Network Switches
| Power over ethernet | Yes |
|---|---|
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Ports quantity | 8 |
| SKU | GSM4210PD-100EUS |
| EAN | 0606449160192 |
| Manufacturer | Netgear |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
POWERFUL AV SWITCHES MADE SIMPLE
Pre-configured to get you up and running faster
FAST, EASY CONFIGURATION FOR AV PROS
FOCUS ON THE EVENT NOT FAN NOISE
Most models have quiet mode which greatly reduces fan noise, and some models are even fanless.
DESIGNED FOR AV OVER IP RIGHT OUT OF THE BOX
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Network | |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv4 multicast entries | 2000 |
| Full duplex | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Processor frequency | 1250 MHz |
| Noise level | 30.06 dB |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Data transmission | |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 24 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | PoE, Power, Status |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Noise level | 30.06 dB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Indication | |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 110 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| Heat dissipation | 559.555 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 967 g |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP...