OTLC1TB3DNVMEM.2/80
Login for pricing
In Stock: 28 available
Origin Inception SSD 1TB NVMe M.2 3D TLC 80mm
  • Does not invalidate OEM warranty
  • 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
  • Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
More Information
SSD form factor M.2
Hardware encryption No
Memory type 3D TLC
SSD capacity 1000 GB
SKU OTLC1TB3DNVMEM.2/80
EAN 5056006150497
Manufacturer Origin Storage
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Origin Storage Ltd manufactures a full range of Matched SSD Solutions for most major branded Servers, laptops and desktops, such as Dell, HP, Toshiba, and Lenovo. All of our Matched SSD Solutions come with up to 5 years advanced replacement warranty and also come with free pre and post sales technical support. We can supply replacements or upgrades in form factors of 2.5" or 3.5", M.2 & AIC with either SATA, SAS or PCIe interfaces respectively, available in a range of capacities and drive write endurances for laptop, desktop or Server. All our Matched SSD Solutions are just that, matched to the system you have for 100% compatibility, right first time, every time!
Hard drive
PCI Express interface data lanesx4
SSD capacity1 TB
Memory type3D TLC
Seek time0 ms
Access time0.2 ms
Performance
Windows operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
InterfacePCI Express 3.0
Component forPC/Laptop
NVMeYes
Low-density parity-check (LDPC)Yes
TBW rating400
Hot-swapNo
SSD capacity1 TB
S.M.A.R.T. supportYes
Read speed2100 MB/s
Write speed1900 MB/s
ECCYes
Random write (4KB)179200 IOPS
Random read (4KB)102400 IOPS
Seek time0 ms
Mean time between failures (MTBF)1000000 h
Hardware encryptionNo
Data transfer rate8 Gbit/s
Access time0.2 ms
Compatible productsUniversal
Data transmission
Read speed2100 MB/s
Write speed1900 MB/s
Random write (4KB)179200 IOPS
Random read (4KB)102400 IOPS
Data transfer rate8 Gbit/s
Endurance
Features
InterfacePCI Express 3.0
Component forPC/Laptop
NVMeYes
TBW rating400
Hot-swapNo
S.M.A.R.T. supportYes
ECCYes
SSD form factorM.2
Compatible productsUniversal
Harmonized System (HS) code84717070
Power
Power consumption (write)3.22 W
Power consumption (read)2.84 W
Power consumption (idle)0.47 W
Operating voltage3.3 V
Design
Packaging data
Storage drive adapter includedNo
Package typeBlister
Screws includedNo
System requirements
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-45 - 105 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 98%
Storage relative humidity (H-H)5 - 98%
Operating shock1500 G
Operating vibration16 G
Maximum operating altitude120000 m
Technical details
Operating shock1500 G
Operating vibration16 G
Compliance certificatesRoHS
Software
Weight & dimensions
Package typeBlister
Other features
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Screws includedNo
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Origin Storage Origin Inception SSD 1TB NVMe M.2 3D TLC 80mm Origin Storage Origin Inception SSD 1T... Login for pricing
Origin Storage SSD 1TB 3.5in SATA TLC OPAL in Hot Swap Caddy Origin Storage SSD 1TB 3.5in SATA TLC... Login for pricing
Kingston Technology A400 960 GB 2.5" Serial ATA III TLC
Bestseller
Kingston Technology A400 960 GB 2.5&qu... Login for pricing
Kingston Technology 1024G SSD KC600 SATA3 2.5" Kingston Technology 1024G SSD KC600 SA... Login for pricing