Philips 3000 series 32B1U3900/00 computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black
SKU
32B1U3900/00
Login for pricing
In Stock: 10 available
Business Monitor 32B1U3900 4K UHD monitor with USB-C docking
More Information
Display 31.5" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Business
SKU 32B1U3900/00
EAN 8721038001211
Manufacturer Philips
Availability In Stock
Product Family 3000 series
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
VA display delivers awesome images with wide viewing angles
1.074 billion colors for smooth color gradations and detail
UltraClear 4K UHD (3840x2160) resolution for precision
SmartImage presets for easy optimized image settings
DisplayPort connection for maximum visuals
SmartErgoBase enables people-friendly ergonomic adjustments
LowBlue Mode for easy on-the-eyes productivity
Less eye fatigue with Flicker-free technology
HDMI ensures universal digital connectivity
Built-in stereo speakers for multimedia
Built in USB-C docking station
Built in USB-C docking station
This 32 inch monitor showcases beautiful imagery in 4K resolution and a 1.074 billion colour gamut. In addition, its USB-C connection allows you to easily connect peripherals during a busy workday.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density140 ppi
DDC/CIYes
Maximum refresh rate60 Hz
sRGB coverage (typical)122%
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Contrast ratio (dynamic)50000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.18159 x 0.18159 mm
Horizontal scan range30 - 140 kHz
Vertical scan range23 - 75 Hz
Viewable size, horizontal69.7 cm
Viewable size, vertical39.2 cm
Backlight typeW-LED
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time4 ms
Display diagonal80 cm (31.5")
Contrast ratio (typical)3500:1
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)106%
TouchscreenNo
Panel typeVA
Haze rate25%
LED backlightYes
Colour gamut standardNTSC, sRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
Built-in cameraNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power6 W
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity4
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio outputYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
HDCP version1.4/2.2
Technical details
Height (without stand)422 mm
Depth (without stand)62 mm
Width (without stand)714 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Doesn't containLead, Mercury, PVC/BFR
Weight (with stand)11.5 kg
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-180 - 180°
Tilt angle range-5 - 20°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle-90 - 90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)18 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)34.8 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)F
Operational conditions
Non-operating altitude3658 - 12192 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Weight & dimensions
Height (without stand)422 mm
Depth (without stand)62 mm
Width (without stand)714 mm
Width (with stand)714 mm
Depth (with stand)280 mm
Height (with stand)631 mm
Weight (with stand)11.5 kg
Weight (without stand)7.56 kg
Package width930 mm
Package depth186 mm
Package height563 mm
Package weight16.2 kg
Packaging data
Package width930 mm
Package depth186 mm
Package height563 mm
Package weight16.2 kg
Stand includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Sustainability
Other features
Height (without stand)422 mm
Depth (without stand)62 mm
Width (without stand)714 mm
USB Power Delivery up to90 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 3000 series 32B1U3900/00 computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black
Hot Product
Philips 3000 series 32B1U3900/00 compu... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing
Viewsonic TD1655 computer monitor 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black, Silver Viewsonic TD1655 computer monitor 39.6... Login for pricing