Philips 6000 series 34B2U6603CH/00 computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD LCD Grey
Thunderbolt™ 4 Connection: for lightning-fast connectivity
This Philips docking monitor is equipped with Thunderbolt 4 connection. Compared with conventional USB-C monitors, Thunderbolt 4 technology provides lightning-fast data transfer speeds, supports high resolution video, offers multi-stream transport for daisy chaining, and has the capability of up to 100W of power delivery to external devices.
VA display delivers awesome images with wide viewing angles
DisplayHDR 400 for more lifelike and outstanding visuals
Adjustable Webcam: for video conferencing in comfort.
Earphone Hook: for customizable storage
Curved display design for more immersive experience
SmartKVM: for easily switching between sources.
Busylight: for setting your working status
AI-enhanced Webcam Autoframing: for dynamic video calls.
PowerSensor 2: for optimized energy efficiency
CrystalClear images with UltraWide QHD 3440 x 1440 pixels
Collaboration-ready webcam with noise-cancelling mic.
SoftBlue Technology: for comfortable viewing
120Hz refresh rates for ultra-smooth images
For gaming and video performance, you demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up--to 120 times per second, much faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 120Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Pixel density | 110 ppi |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 120% |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Pixel pitch | 0.23175 x 0.23175 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 190 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 120 Hz |
| Viewable size, horizontal | 79.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 101% |
| Display brightness (peak) | 550 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | VA |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 400 |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Haze rate | 25% |
| LED backlight | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in camera | Yes |
| HBR3 support | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Camera | |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 369 mm |
| Depth (without stand) | 112 mm |
| Width (without stand) | 807 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Grey |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Weight (with stand) | 7.85 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -180 - 180° |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 18 cm |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (typical) | 31.59 W |
| Power consumption (PowerSave) | 26.6 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Operational conditions | |
| Non-operating altitude | 3658 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 807 mm |
| Depth (with stand) | 281 mm |
| Height (with stand) | 574 mm |
| Weight (without stand) | 10.6 kg |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 525 mm |
| Package weight | 11.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 525 mm |
| Package weight | 11.2 kg |
| Stand included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Sustainability | |
| Other features | |
| HBR3 support | Yes |