LS27DG302EUXXU
Login for pricing
In Stock: 28 available
27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor
  • React in real time with 180Hz refresh rate & 1ms response time(MPRT)
  • AMD FreeSync enables a superfluid entertainment experience
  • Black Equaliser enables you to catch enemies in the shadows with better visibility
More Information
Display 27" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU LS27DG302EUXXU
EAN 8806095541716
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family Odyssey
Product Series G3
View PDF
React in real time
React in real time
180Hz refresh rate & 1ms response time(MPRT)
Speed through scenes. 180Hz refresh rate eliminates lag for exhilarating gameplay with ultra-smooth action. Jump on enemies right when you see them with a 1ms response time(MPRT) for frames with minimal blur.
Stay in sync with the action
Stay in sync with the action
AMD FreeSync
Catch enemies in the shadows with better visibility
A new level of accuracy
A new level of accuracy
Virtual Aim Point
Fresh eyes win more
Fresh eyes win more
Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Take in the full view
Take in the full view
3-sided Borderless design
Your games tailored to you
Your games tailored to you
Ergonomic Stand
AMD FreeSync
Virtual Aim Point
3-sided Borderless design
Ergonomic Stand
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
sRGB coverage (typical)95%
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
Panel typeVA
Display diagonal (metric)68 cm
LED backlightNo
Refresh rate optimizorYes
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesBlack Equalizer, Eye Saver
Management features
On Screen Display (OSD)No
Multimedia
Built-in microphoneNo
Digital signal format systemNot supported
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)35 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)20 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours20 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours22 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1974583
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationWindows 11
Product colourBlack
Frameless designYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
DC-in jackYes
VGA (D-Sub) ports quantity0
HDMI ports quantity1
Mini DisplayPorts quantity0
HDMIYes
HDMI version2.0
Number of USB Type-B upstream ports quantity0
HDCP version1.3/1.4
DisplayPort out version1.4
Service port typeUSB Type-A
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
TV tuner
Technical details
Height (without stand)376.9 mm
Depth (without stand)92.4 mm
Width (without stand)618.2 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Power supply typeExternal
Weight (with stand)4.4 kg
TouchscreenNo
Network
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-15 - 15°
Tilt angle range-5 - 20°
PivotYes
On Screen Display (OSD)No
Pivot angle-2 - 92°
Height adjustmentYes
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)376.9 mm
Depth (without stand)92.4 mm
Width (without stand)618.2 mm
Width (with stand)618.2 mm
Depth (with stand)234.2 mm
Height (with stand)520.6 mm
Weight (with stand)4.4 kg
Weight (without stand)2.9 kg
Package width694 mm
Package depth454 mm
Package height207 mm
Package weight6.4 kg
Packaging data
Package width694 mm
Package depth454 mm
Package height207 mm
Package weight6.4 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI
Packaging content
Stand includedYes
Sustainability
Other features
CertificationWindows 11
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)376.9 mm
Depth (without stand)92.4 mm
Width (without stand)618.2 mm
Power consumption (max)35 W
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor
New
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 18... Login for pricing