HG50CU700EUXXU
Login for pricing
In Stock: 74 available
50'' 4K UHD 3840 x 2160, HDR10+/HLG, 20W, 2CH, DVB-T2CS2, Analog, USB, CI Slot, RJ12, WiFi5, 1116.8 x 719.1 x 250.2 mm
  • Crystal processor 4K
  • Multi-code Remote
  • Smart Hub
More Information
Product colour Black
Display diagonal 50 "
SKU HG50CU700EUXXU
EAN 8806095421438
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
A smarter, more vibrant hospitality experience
Produce every shade of colour as intended in 4K
Fine-tuned color for vibrant, lifelike picture
Elevate customer satisfaction with extended adaptability
Headphone ID / Multi-Code Remote
Centralize content discovery and promotions
Smart Hub
Uncover hospitality insights with an integrated cloud platform
LYNK Cloud
Customize businesses with simple web application development
Tizen Enterprise Platform
Display
Display diagonal127 cm (50")
HD type4K Ultra HD
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLED
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Screen shapeFlat
Display diagonal (metric)127 cm
Picture processing technologySamsung Contrast Enhancer
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Native aspect ratio16:9
LED backlightYes
Design
Product colourBlack
VESA mountingYes
Panel mounting interface200 x 200 mm
Performance
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemATSC, DVB-C, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TVYes
Operating system installedTizen
Teletext functionYes
On Screen Display (OSD)Yes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
Auto power offYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Power on modeYes
Energy saving modeYes
Noise reductionYes
Hospitality features
Hotel channel listYes
Hospitality Plug and PlayYes
Clock back up supplyYes
My Channel functionYes
Multi-code remote controlYes
USB cloningYes
Teletext functionYes
Subtitles functionYes
Content management solutionSamsung LYNK DRM
Security modeYes
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
RF ports quantity1
RJ-12 ports quantity1
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Ethernet LANYes
Digital audio optical out1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
Common interface Plus (CI+) version1.4
Headphone outYes
Audio
RMS rated power20 W
Built-in subwooferNo
Network
Ethernet LANYes
Wi-FiYes
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)71 W
AC input voltage220 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)140 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours71 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours125 kWh
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Weight & dimensions
Width (with stand)1116.8 mm
Depth (with stand)250.2 mm
Height (with stand)719.1 mm
Weight (with stand)11.6 kg
Width (without stand)1116.8 mm
Depth (without stand)59.9 mm
Height (without stand)644.2 mm
Weight (without stand)11.4 kg
Packaging data
Package width1264 mm
Package depth150 mm
Package height780 mm