LH55VHTEBGBXEN
Login for pricing
In Stock: 8 available
55" 1920 x 1080, 8 ms, 700 cd/m2, IP5x, HDMI, RJ45, USB, DisplayPort
  • Transform any space with high impact visuals
  • View content from any angle
  • Vibrant images in any light
More Information
Display technology Direct view LED (DVLED)
SKU LH55VHTEBGBXEN
EAN 8806090705151
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Always-on, space-saving solution with extreme-narrow bezels
The slender design and 70.4mm cabinet depth provide flexibility for installation and an extreme-narrow 1.8mm bezel-to-bezel width creates a seamless picture opening endless possibilities for designing a captivating visual experience.
View content from any angle
Vibrant images in any light
Image enhancement
Comprehensive calibration to fit your needs
Advanced presentation, simplified operation
Industry standard certified
Display
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution1920 x 1080 pixels
HD typeFull HD
Pixel pitch0.63 x 0.63 mm
Display brightness700 cd/m²
Contrast ratio (typical)1200:1
Response time8 s
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Colour gamut72%
Operating hours (hours/days)24/7
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)0.9 mm
Bezel width (side)0.9 mm
Bezel width (bottom)0.9 mm
VESA mountingYes
Panel mounting interface600 x 400 mm
International Protection (IP) codeIP5X
Product colourBlack
Ports & interfaces
HDMI ports quantity2
VGA (D-Sub) input ports0
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB portYes
USB ports quantity1
Power
Power consumption (typical)270 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Technical details
Harmonized System (HS) code85285210
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Logistics data
Weight & dimensions
Width1211.5 mm
Depth70 mm
Height682.3 mm
Weight19.4 kg
Packaging data
Package width1398 mm
Package depth257 mm
Package height844 mm