LS27CG510EUXXU
Login for pricing
In Stock: 1 available
27" G51C QHD, 165Hz, VA Odyssey Gaming Monitor
  • Screen: 2560X1440 Resolution, VA Panel
  • Technology: 1ms MPRT response time, 165Hz Refresh Rate
  • Connections: HDMI, DP
  • Great for: Competitive Gaming, Productivity & Streaming
More Information
Display 27" 2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU LS27CG510EUXXU
EAN 8806094659191
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family Odyssey
PDF URLs View PDF
View PDF
Boost your reality
Boost your reality
QHD resolution
Find hidden details others miss
HDR10
React in real time
React in real time
165Hz refresh rate & 1ms response time (MPRT)
Speed through scenes. 165Hz refresh rate eliminates lag for exhilarating gameplay with ultra-smooth action. Jump on enemies right when you see them with a 1ms response time (MPRT) for frames with minimal blur.
Uninterrupted game flow
Uninterrupted game flow
AMD FreeSync Premium
Catch enemies in the shadows with better visibility
Black Equaliser
A new level of accuracy
A new level of accuracy
Virtual Aim Point
See your game your way
See your game your way
Ergonomic design
QHD resolution
HDR10
AMD FreeSync Premium
Black Equaliser
Virtual Aim Point
Ergonomic design
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut72%
Maximum refresh rate165 Hz
Display brightness (min)240 cd/m²
HD typeQuad HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)3000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68 cm
Colour gamut standardNTSC
Refresh rate optimizorYes
Response time (MPRT)1 ms
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesAOS, Dynamic, Cinema, Custom, FPS, Game, RPG, RTS
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer
Game featuresSuper Arena Gaming UX
Multimedia
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)48 W
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)25.2 W
Annual energy consumption37 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours25 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours38 kWh
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationWindows 10
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Headphone outYes
DVI portNo
VGA (D-Sub) ports quantity0
HDMI ports quantity2
Mini DisplayPorts quantity0
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio inputNo
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
HDCP version1.4
DisplayPort outputNo
Technical details
Height (without stand)376.9 mm
Depth (without stand)92.4 mm
Width (without stand)618.2 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Game modeYes
Weight (with stand)4.8 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-15 - 15°
Tilt angle range-5 - 20°
PivotYes
Pivot angle-2 - 92°
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)376.9 mm
Depth (without stand)92.4 mm
Width (without stand)618.2 mm
Width (with stand)618.2 mm
Depth (with stand)234.2 mm
Height (with stand)520.6 mm
Weight (with stand)4.8 kg
Weight (without stand)3.3 kg
Package width702 mm
Package depth465 mm
Package height192 mm
Package weight7 kg
Packaging data
Package width702 mm
Package depth465 mm
Package height192 mm
Package weight7 kg
Package typeBox
Power cable length1.5 m
Cables includedDisplayPort
Packaging content
Cables includedDisplayPort
Other features
CertificationWindows 10
Wireless displayNo
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Auto source switchYes
Height (without stand)376.9 mm
Depth (without stand)92.4 mm
Width (without stand)618.2 mm
Power consumption (max)48 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LS27CG510EU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black