LS34C652UAUXXU
Login for pricing
In Stock: 41 available
34", WQHD, 3440 x 1440, 21:9, 100 Hz, HDMI 2.0, DP 1.2, USB, 100-240 V, 32 W, 806.6 x 561.5 x 241 mm, 8 kg
  • A 34" 1000R curved display surrounds you with a 21:9 aspect ratio
More Information
Display 34" 3440 x 1440 pixels
Native aspect ratio 21:9
Built-in camera No
Market positioning Business
SKU LS34C652UAUXXU
EAN 8806094974836
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Expand your creative realm
Ultra Wide immersion
Ultra-WQHD in 1000R curvature
Immerse yourself in games, movies or design projects. A 34" 1000R curved display surrounds you with a 21:9 aspect ratio. The curve closely matches the human field of sight, so you can maximize your screen real estate and reach new levels of productivity with less eye strain.
Enhanced realism through more color
1 billion colors with HDR10
Sound without taking up space
Built-in speaker
Master multiple sources in harmony
Built-in KVM Switch
Connect and adjust to meet your needs
USB-C and LAN ports in an ergonomic design
Relieve your eyes from strain
TUV certified Intelligent Eye Care
Smooth, stutterless gameplay
100HZ refresh rate and AMD FreeSync™
A 100Hz refresh rate and AMD FreeSync™ work together to keep your screen smooth in any application, so you can forget about screen stuttering and image tearing. See everything and perform your best without missing a single thing.
Crafted for a more sustainable world
A more sustainable monitor
Eco-friendly materials
Reduced environmental impact
Eco-Packaging
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeCurved
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate100 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
HD typeWide Quad HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time5 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1000R
Display diagonal (metric)86 cm
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power5 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power5 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Smart modesCustom, Eco, FPS, Game, Graphics, RPG, RTS, Sports, Standard
Brand specific technologiesEye Saver
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Number of speakers1
RMS rated power5 W
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)200 W
Power consumption (average)47 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)32 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours52 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1571400
Design
Market positioningBusiness
Feet colourBlack
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
Number of upstream ports3
Headphone outYes
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
USB Power Delivery up to90 W
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
Built-in KVM switchYes
HDCP version2.2
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)369.4 mm
Depth (without stand)125 mm
Width (without stand)806.6 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Sustainability certificatesTCO
Power supply typeInternal
Weight (with stand)8 kg
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
Wall mountableYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-2 - 20°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)369.4 mm
Depth (without stand)125 mm
Width (without stand)806.6 mm
Width (with stand)806.6 mm
Depth (with stand)241 mm
Height (with stand)561.5 mm
Weight (with stand)8 kg
Weight (without stand)5.2 kg
Package width807 mm
Package depth367 mm
Package height125 mm
Package weight10.5 kg
Packaging data
Package width807 mm
Package depth367 mm
Package height125 mm
Package weight10.5 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
ManualYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, USB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Sustainability
Sustainability certificatesTCO
Other features
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Height (without stand)369.4 mm
Depth (without stand)125 mm
Width (without stand)806.6 mm
Power consumption (max)200 W
USB Power Delivery up to90 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LS34C652UAU computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD LED Black
Bestseller
Samsung LS34C652UAU computer monitor 8... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing