LH46OMBEBGBXEN
Login for pricing
In Stock: 19 available
Samsung OM46B, Digital signage flat panel, 116.8 cm (46"), LCD, 1920 x 1080 pixels, Wi-Fi, 24/7
More Information
HD type Full HD
Display Technology LCD
Display brightness 4000cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH46OMBEBGBXEN
EAN 8806094039474
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family OMB
PDF URLs View PDF
Samsung OM46B. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 116.8 cm (46"), Display technology: LCD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display brightness: 4000 cd/m², HD type: Full HD. Wi-Fi. Operating hours (hours/days): 24/7. Operating system installed: Tizen 5.0. Product colour: Black
Display
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Display diagonal116.8 cm (46")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness4000 cd/m²
HD typeFull HD
Response time6 ms
Contrast ratio (typical)6000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.53 x 0.53 mm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Native aspect ratio16:9
Horizontal scan range15 - 135 kHz
Colour saturation72%
Surface hardness0
RGB colour spaceNTSC
Ports & interfaces
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
RS-232CYes
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portNo
Composite video out1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity2
Design
Bezel width (top)1.99 cm
Bezel width (side)1.99 cm
Bezel width (bottom)1.99 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
VESA mountingYes
Performance
Operating hours (hours/days)24/7
International Protection (IP) codeIP5X
TV tuner integratedNo
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)350 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Computer system
Operating system installedTizen 5.0
Internal storage capacity8 GB
Weight & dimensions
Display width1062 mm
Display depth54.5 mm
Display height616.6 mm
Display weight18.2 kg
Packaging data
Package width1189 mm
Package depth158 mm
Package height757 mm
Package weight23 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
Video outYes
DisplayPorts in1
Audio in (mini jack)No
Thin Client
Internal storage capacity8 GB
Other features
Video outYes
BluetoothNo
Bezel width (top)1.99 cm
Bezel width (side)1.99 cm
Bezel width (bottom)1.99 cm
Audio outputStereo Mini Jack
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Tizen 5.0 24/7
Bestseller
Samsung OM46B Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0
Hot Product
Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OM55B Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 3000 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 5.0 24/7 Samsung OM55B Digital signage flat pan... Login for pricing