LH55OMNDSGBXEN
Login for pricing
In Stock: 2 available
55", VA, FHD (1920 x 1080), 3000 nit, 6000:1, 178/178, 6 ms, WiFi, RJ-45, HDCP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 726.8 x 1299 x 69.5 mm, 42 kg
More Information
HD type Full HD
Display Technology LCD
Display brightness 3000cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH55OMNDSGBXEN
EAN 8806094036091
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family OMN-DS
PDF URLs View PDF
View PDF
55 Black Dual Sided Large Format Display Full HD 3000/1000 cd/m2 24/7 2x HDMI
Present bright content on a dual-display
Modernize space with flexible design
Maximize operational efficiency
Streamline content management
Features
Screen Size55 Inch
ColourBlack
Brightness3000 cd/m2
Display Brightness Category1000+ cd/m2
Operation (Hours / Days)24/7
OrientationPortrait Only
Contrast ratio (typical)4000:1
Resolution1920 x 1080 Pixels
Full HDYes
Response time6 ms
Operating temperature range (T-T)0 - 40
HDMI2
USB port2
Dimensions W/O Stand (W x H x D)1299 x 726.8 x 69.5 mm
Weight W/O Stand42 Kg
Display
Panel typeVA
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness3000 cd/m²
HD typeFull HD
Response time6 ms
Contrast ratio (typical)6000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.63 x 0.63 mm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Horizontal scan range15 - 135 kHz
RGB colour spaceNTSC
Pixel frequency (max)594 MHz
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
Design
Placement supportedIndoor/outdoor
OrientationVertical
Bezel width (top)2.28 cm
Bezel width (side)2.28 cm
Bezel width (bottom)2.28 cm
Product colourBlack
CertificationClass A 60950-1
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)500 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen 5.0
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width726.8 mm
Display depth69.5 mm
Display height1299 mm
Display weight42 kg
Packaging data
Package width940 mm
Package depth367 mm
Package height1466 mm
Package volume52000 cm³
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%