LS32BG750NPXXU
Login for pricing
In Stock: 37 available
32" IPS, Curved 4K UHD (3840 x 2160), 350 cd/㎡, 1000R, 165 Hz, Quantum HDR 2000, Display Port, HDMI, USB
  • Screen: 3840x2160 resolution, 1000R curve VA panel
  • Technology: 165Hz Refresh Rate, 1ms GTG response time, Quantum HDR 2000, Mini LED
  • Great for: Competitive Gaming, Productivity & Streaming
More Information
Display 32" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU LS32BG750NPXXU
EAN 8806094796575
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family Odyssey
Product Series Neo G7
PDF URLs View PDF
View PDF
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeCurved
Dynamic contrast ratio marketing nameMega DCR
Display number of colours1 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut95%
Maximum refresh rate165 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal69.7 cm
Viewable size, vertical39.2 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time1 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)1000000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyQuantum HDR 2000
Screen curvature rating1000R
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Power
Power cable length1.5 m
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)33.2 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours33 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours90 kWh
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)440 mm
Depth (without stand)185 mm
Width (without stand)713 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Game modeYes
Weight (with stand)8.6 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-15 - 15°
Tilt angle range-9 - 13°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)440 mm
Depth (without stand)185 mm
Width (without stand)713 mm
Width (with stand)713 mm
Depth (with stand)311.1 mm
Height (with stand)606.2 mm
Weight (with stand)8.6 kg
Weight (without stand)6.7 kg
Package width827 mm
Package depth231 mm
Package height499 mm
Package weight12 kg
Packaging data
Package width827 mm
Package depth231 mm
Package height499 mm
Package weight12 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedAC, DisplayPort
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedAC, DisplayPort
Other features
Height (without stand)440 mm
Depth (without stand)185 mm
Width (without stand)713 mm
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung S32BG750NP computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black