LS49F950UAUXXU
Login for pricing
In Stock: 152 available
Samsung S95UC, 124.5 cm (49"), 5120 x 1440 pixels, Dual QHD, LCD, 5 ms, Black
More Information
SKU LS49F950UAUXXU
EAN 8806097655602
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family ViewFinity
Product Series S9
PDF URLs View PDF
Samsung S95UC. Display diagonal: 124.5 cm (49"), Display resolution: 5120 x 1440 pixels, HD type: Dual QHD, Display technology: LCD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 32:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeCurved
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio32:9
Maximum refresh rate120 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
sRGB coverage (typical)115%
HD typeDual QHD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal119.2 cm
Viewable size, vertical33.5 cm
Display resolution5120 x 1440 pixels
Response time5 ms
Display diagonal124.5 cm (49")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
DCI-P3 coverage92%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400
Screen curvature rating1000R
Display diagonal (metric)123 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Adaptive pictureYes
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)45 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours45 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours92 kWh
Design
Market positioningBusiness
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity3
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
Built-in KVM switchYes
HDCP version1.4/2.2
DisplayPort out version1.4
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)293.8 mm
Width (without stand)1147.6 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesEPEAT Gold, TCO
Power supply typeInternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)15.6 kg
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-15 - 15°
Tilt angle range-2 - 11°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)293.8 mm
Width (without stand)1147.6 mm
Width (with stand)1147.6 mm
Depth (with stand)420.5 mm
Height (with stand)568.4 mm
Weight (with stand)15.6 kg
Weight (without stand)10.6 kg
Package width1265 mm
Package depth481 mm
Package height343 mm
Package weight20.6 kg
Packaging data
Stand typeHAS stand
Package width1265 mm
Package depth481 mm
Package height343 mm
Package weight20.6 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI, Power, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-A to USB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
Stand typeHAS stand
Sustainability
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
DCI-P3 coverage92%
Adaptive pictureYes
Auto source switch+Yes
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Factory tunningYes
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)293.8 mm
Width (without stand)1147.6 mm
USB Power Delivery up to90 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung S95UC computer monitor 124.5 cm (49") 5120 x 1440 pixels Dual QHD LCD Black Samsung S95UC computer monitor 124.5 c... Login for pricing