LH55VMBUBGBXEN
Login for pricing
In Stock: 3 available
Samsung VM55B-U, 139.7 cm (55"), LED, 1920 x 1080 pixels, 24/7
More Information
Display technology LED
SKU LH55VMBUBGBXEN
EAN 8806094366105
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family VMB-U
PDF URLs View PDF
View PDF
Samsung VM55B-U. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display technology: LED, Display brightness: 500 cd/m², HD type: Full HD, Operating hours (hours/days): 24/7. Product colour: Black
Display
Display technologyLED
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution1920 x 1080 pixels
HD typeFull HD
Panel typeIPS
Pixel pitch0.63 x 0.63 mm
Display brightness500 cd/m²
Contrast ratio (typical)1200:1
Response time0.008 s
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Colour gamut72%
Operating hours (hours/days)24/7
Haze rate25%
Contrast ratio (dynamic)45000:1
Horizontal scan range62.7 - 72.3 kHz
Vertical scan range57 - 63 Hz
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)2.25 mm
Bezel width (bottom)1.25 mm
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface600 x 400 mm
Product colourBlack
Ports & interfaces
HDMI ports quantity2
HDMI input ports quantity2
DVI portYes
DVI-D ports quantity1
Ethernet LANYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB portYes
USB ports quantity1
RS-232 input ports1
IR input ports quantity1
Audio outputYes
Audio inputYes
Power
Power consumption (typical)220 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours165 kWh
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)10 - 90 °C