SDCZ96-512G-G46
Category: USB Flash Drives
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Capacity | 512 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | SDCZ96-512G-G46 |
| EAN | 0619659197032 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
With the Planet in Mind
Designed with the Planet in Mind
Less Waiting, More Doing
Room for What Matters
Keep Your Files Private
Transfer and store your content anywhere, anytime – no monthly fees or internet access required.
Easy File Recovery
Your Content, On the Go
Less Waiting, More Doing
Room for What Matters
Keep Your Files Private
Easy File Recovery
Your Content, On the Go
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| Read speed | 100 MB/s |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20.3 mm |
| Height | 9.58 mm |
| Depth | 46 mm |
| Technical details | |
| Housing material | Plastic |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |