HDMM30CM
Login for pricing
In Stock:
113 available
Category: HDMI Cables
| SKU | HDMM30CM |
|---|---|
| EAN | 0065030856317 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Create Ultra HD connections between your High Speed HDMI-equipped devices, with reduced clutter
This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k.
The HDMM30CM 0.3m HDMI cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
About StarTech.com HDMI to HDMI Cables:
The StarTech.com Advantage
- Ideal for close-range device connections, with no excess cable clutter
- Lightweight, portable cable, suitable for carrying as a mobile accessory
- Guaranteed reliability
The StarTech.com Advantage
- Guaranteed reliability
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.3 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| AWG wire size | 28 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 46 g |
| Weight | 62 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 19 mm |
| Packaging content | |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 0.3m (1ft) Short High Spe...
Login for pricing
Popular
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 5m, Male...
Bestseller
StarTech.com 1m (3ft) HDMI Cable - 4K...
Hot Product
StarTech.com 2m (6ft) HDMI Cable - 4K...
StarTech.com 50cm (1.6ft) HDMI Cable -...
Recommended
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable with Ethe...