HDMI2-CABLE-4K60-50C
Login for pricing
In Stock: 49 available
StarTech.com 1.6ft (50cm) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket
  • HIGH PERFORMANCE: Premium Certified HDMI 2.0 Cable is designed for UHD-enabled HDMI devices; Choose the right HDMI cable at-a-glance with performance markings on connectors for quick and easy identification; Up to 18Gbps for seamless 4K 60Hz video
  • APPLICATIONS: Ideal for 4K UHD displays; Up to 144Hz refresh rate at 1440p resolution; Suitable for high performance GPUs and workstations; Connect an HDMI monitor to a 4K docking station
  • SPECS: Black; 1.6-foot (0.5-meter); Premium Certified HDMI with Ethernet; HDMI 2.0 supports HDR10/ARC/HDCP 2.2/CEC; 4K 60Hz/1440p 144Hz/1080p 240Hz; 18Gbps; 32-ch Audio; Backward Compatible; 30AWG; 6mm (0.24in) O.D.
More Information
Connector 2 gender Male connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI Type A (Standard)
Connector 1 HDMI Type A (Standard)
SKU HDMI2-CABLE-4K60-50C
EAN 0065030910491
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
Connect reliably between HDMI UHD devices using this Premium Certified HDMI Cable
Seamless Compatibility
Durable Design
Supported HDMI 2.0 Features:
This Certified HDMI Cable supports full HDMI 2.0 features:
• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display
• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz
• 21:9 Aspect Ratio support for cinematic viewing experiences
• High Dynamic Range (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality
• Audio Return Channel (ARC) for sending audio from the TV back to an AV receiver or soundbar
• Up to 32 Uncompressed Digital Audio Channels
• HDMI Ethernet Channel (HEC) for network connectivity over HDMI
• Backward compatible with previous HDMI versions
The StarTech.com Advantage
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Cable shieldingAluminum mylar foil
HDMI Ethernet channelYes
Audio Return Channel (ARC)Yes
Product colourBlack
Cable length0.5 m
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
AWG wire size30
HDMI version2.0
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
HDCPYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
HDCP version2.2
Supported digital audio channels (uncompressed)32
Cable typeRound cable
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Sustainability
Doesn't containHalogen
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight52 g
Cable diameter6 mm
Package weight57 g
Package width128 mm
Package depth220 mm
Package height20 mm
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
Package weight57 g
Package width128 mm
Package depth220 mm
Package height20 mm
Technical details
Doesn't containHalogen
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Products per master (outer) case160 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm