CBMZT10BK
Login for pricing
In Stock: 7 available
StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties - 1/8"(4mm) wide, 2-5/8"(68mm) Bundle Diameter, 50lb(22kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties w/Curved Tip, 94V-2/UL Listed, 1000 Pack - Black(CBMZT10BK)
  • 1000-PACK OF CABLE TIES: Keep cables organized with 10" (25 cm) Black zip ties for 2.67" (68 mm) bundle diameter with Curved Tip; Tool-less installation; UL File Number: E97527
  • MULTI-LENGTH: Available in 4" (10 cm) for 0.86" (22 mm) bundle diameter / 6" (15 cm) for 1.53" (39 mm) bundle diameter / 8" (20 cm) for 2.16" (55 mm) bundle diameter / Black or White
  • RELIABLE SAFETY: 94V-2 Flammability Rating / UL Approved / CE / Lloyd's Register Certified / RoHS / TAA Compliant
More Information
Type Releasable cable tie
SKU CBMZT10BK
EAN 0065030890526
View PDF
1000 Pack | Extra Large | 10" 254 mm | Black | Nylon 66 |94V-2 Fire & UL Rated | TAA | UL
Keep Cables Organized
These plastic electrical cable wraps are 10" (25 cm) in length securing cable bundles up to 2.67" (68 mm) in diameter. They're quick and easy to install or remove, with adjustable tension and a basic one-piece design -- perfect for organizing network cables, power cables, or other cables at your home or office workstation.
Industrial Strength
Available in Different Lengths and Colors
100-pack - 4" (10 cm) Black Cable Ties (CBMZT4B)
100-pack - 4" (10 cm) White Cable Ties (CBMZT4N)
1000-pack - 4" (10 cm) Black Cable Ties (CBMZT4BK)
1000-pack - 4" (10 cm) White Cable Ties (CBMZT4NK)
100-pack - 6" (15 cm) Black Cable Ties (CBMZT6B)
100-pack - 6" (15 cm) White Cable Ties (CBMZT6N)
1000-pack - 6" (15 cm) Black Cable Ties (CBMZT6BK)
1000-pack - 6" (15 cm) White Cable Ties (CBMZT6NK)
100-pack - 8" (20 cm) Black Cable Ties (CBMZT8B)
100-pack - 8" (20 cm) White Cable Ties (CBMZT8N)
1000-pack - 8" (20 cm) Black Cable Ties (CBMZT8BK)
1000-pack - 8" (20 cm) White Cable Ties (CBMZT8NK)
100-pack - 10" (25 cm) Black Cable Ties (CBMZT10B)
100-pack - 10" (25 cm) White Cable Ties (CBMZT10N)
1000-pack - 10" (25 cm) Black Cable Ties (CBMZT10BK)
1000-pack - 10" (25 cm) White Cable Ties (CBMZT10NK)
MaterialNylon, Plastic
Product colourBlack
Operating temperature (T-T)-40 - 85 °C
Technical details
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code39239000
Compliance certificatesCE, RoHS
Weight & dimensions
Package width420 mm
Package height10 mm
Package depth360 mm
Package weight2 kg
Width250 mm
Length50 mm
Height10 mm
Packaging content
Quantity per pack1000 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width446 mm
Master (outer) case length371 mm
Master (outer) case height433 mm
Products per master (outer) case12 pc(s)
Compare Products
Product StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties - 1/8"(4mm) wide, 2-5/8"(68mm) Bundle Diameter, 50lb(22kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties w/Curved Tip, 94V-2/UL Listed, 1000 Pack - Black StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties... Login for pricing
StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties - 1/8"(4mm) wide, 2-5/8"(68mm) Bundle Diameter, 50lb(22kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties w/Curved Tip, 94V-2/UL Listed, 1000 Pack - White StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties... Login for pricing