CBMZTRB10BK
Login for pricing
In Stock: 9 available
StarTech.com 10"(25cm) Reusable Cable Ties - 1/4"(7mm) wide, 2-1/2"(65mm) Bundle Dia. 50lb(22kg) Tensile Strength, Releasable Nylon Ties, Indoor/Outdoor, 94V-2/UL Listed, 100 Pack - Black(CBMZTRB10BK)
  • 100-PACK OF REUSABLE CABLE TIES: Keep cables organized with 10" (25 cm) black zip ties for 2.55" (65 mm) bundle diameter; Tool-less installation and reuse multiple times using the trigger lock release; UL File Number: E97527
  • MULTI-LENGTH: Available in 5" (125 mm) for 1.18" (30 mm) bundle diameter / 6" (15 cm) for 1.37" (35 mm) bundle diameter / 8" (20 cm) for 1.96" (50 mm) bundle diameter / Black or White
  • RELIABLE SAFETY: -40°C/-40°F to 85°C/185°F Temperature Rating / 94V-2 Flammability Rating / UL Approved / DNV-GL Maritime Certified / ABS Type Approved / RoHS / TAA Compliant
More Information
Type Releasable cable tie
SKU CBMZTRB10BK
EAN 0065030890441
PDF URLs View PDF
100 Pack | Extra Large | Resealable | UL | TAA
Reduce Waste and Keep Cables Organized
These plastic electrical cable wraps are resealable and reuseable, enabling you to remove the cable tie, and attach it to different bundle, add additional cables into your bundle, or reroute your cables at any time using the same cable ties, saving you time and cost, while reducing waste. The cable ties are 10" (25 cm) in length securing cable bundles up to 2.55" (65 mm) in diameter. They're quick and easy to install or remove, with adjustable tension and a basic one-piece design -- perfect for organizing network cables, power cables, or other cables at your home or office workstation.
Industrial Strength
Available in Different Lengths and Colors
100-pack - 5 in. (125 mm) White Cable Ties (CBMZTRB5)
100-pack - 5 in. (125 mm) Black Cable Ties (CBMZTRB5BK)
100-pack - 6 in. (15 cm) White Cable Ties (CBMZTRB6)
100-pack - 6 in. (15 cm) Black Cable Ties (CBMZTRB6BK)
100-pack - 8 in. (20 cm) White Cable Ties (CBMZTRB8)
100-pack - 8 in. (20 cm) Black Cable Ties (CBMZTRB8BK)
100-pack - 10 in. (25 cm) White Cable Ties (CBMZTRB10)
100-pack - 10 in. (25 cm) Black Cable Ties (CBMZTRB10BK)
TypeReleasable cable tie
Maximum bundle diameter6.5 cm
Identification tagNo
UL 94 flammability standardV2
MaterialNylon, Plastic
Product colourBlack
Operating temperature (T-T)-40 - 85 °C
Technical details
Harmonized System (HS) code39239000
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Package width353 mm
Package height40 mm
Package depth170 mm
Package weight274 g
Width8 mm
Length250 mm
Height1 mm
Packaging content
Quantity per pack1000 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width446 mm
Master (outer) case length371 mm
Master (outer) case height433 mm
Products per master (outer) case60 pc(s)
Compare Products
Product StarTech.com 10"(25cm) Reusable Cable Ties - 1/4"(7mm) wide, 2-1/2"(65mm) Bundle Dia. 50lb(22kg) Tensile Strength, Releasable Nylon Ties, Indoor/Outdoor, 94V-2/UL Listed, 100 Pack - Black StarTech.com 10"(25cm) Reusable C... Login for pricing
Bestseller
StarTech.com 50ft Hook and Loop Roll -... Login for pricing
StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties - 1/8"(4mm) wide, 2-5/8"(68mm) Bundle Diameter, 50lb(22kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties w/ Curved Tip - 94V-2/UL Listed, 100 Pack - Black StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties... Login for pricing
StarTech.com 4"(10cm) Cable Ties - 1/16"(2mm) wide, 7/8"(22mm) Bundle Diameter, 18lb(8kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties with Curved Tip - 94V-2/UL Listed, 1000 Pack - Black
Hot Product
StarTech.com 4"(10cm) Cable Ties... Login for pricing