RKCONSUV10
Login for pricing
In Stock:
22 available
Category: KVM Cables
| SKU | RKCONSUV10 |
|---|---|
| EAN | 0065030881791 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
KVM Console Cable | VGA & USB | Wired with Single Connector | For LCD Consoles & KVMs
Engineered to Keep Your Server Room Tidy
Crystal-Clear Picture Quality
Available in Different Lengths
The RKCONSUV10 is backed by a StarTech.com Lifetime warranty and free technical support.
The StarTech.com Advantage
Crystal-Clear Picture Quality
Available in Different Lengths
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | VGA |
| Mouse port type | USB |
| Keyboard port type | USB |
| Connector 2 | VGA + USB 2.0 Type A |
| Connector 1 | VGA |
| Features | |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 307 g |
| Maximum video resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 307 g |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 324 g |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Performance | |
| Video port type | VGA |
| Mouse port type | USB |
| Keyboard port type | USB |
| Connector 1 | VGA |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Packaging data | |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 324 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 765 mm |
| Master (outer) case length | 615 mm |
| Master (outer) case height | 185 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Package depth | 220 mm |