HDMI2-CABLE-4K60-10M
Login for pricing
In Stock: 58 available
StarTech.com 10m (32.8ft) Active High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket
  • DESIGNED FOR LONG RANGE: Active HDMI 2.0 Cable delivers 4K 60Hz beyond the length of passive copper cables; Integrated active chipset ensures consistent long range signal quality; Performance markings on connectors for quick and easy identification
  • APPLICATIONS: Ideal for 4K UHD displays; Up to 144Hz refresh rate at 1440p resolution; Suitable for high performance GPUs, projectors/large displays, conference rooms, and video walls
  • SPECS: Black; 10-meter (32.8-foot); High Speed HDMI with Ethernet; HDMI 2.0 supports HDR10/ARC/HDCP 2.2/CEC; 4K 60Hz/1440p 144Hz/1080p 240Hz; 18Gbps; 32-ch Audio; Backward Compatible; 24AWG; 9mm (0.35in) O.D.
More Information
SKU HDMI2-CABLE-4K60-10M
EAN 0065030910644
PDF URLs View PDF
Connect reliably between HDMI UHD devices using this Active High Speed HDMI Cable
HDMI UHD Over Long Distances
The Active HDMI 2.0 cord is designed for long-distance reliability. Durable gold-plated connectors and 24AWG bare copper wire maintain optimal conductivity and low resistance, ensuring consistent performance across different environments. The integrated active chipset boosts the HDMI signal without requiring external power, facilitating 4K 60Hz video and full HDMI 2.0 capabilities. This enables the transmission of HDMI UHD video beyond passive cable lengths.
Durable Design
Supported HDMI 2.0 Features:
This HDMI Cable supports full HDMI 2.0 features:
• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display
• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz
• 21:9 Aspect Ratio support for cinematic viewing experiences
• High Dynamic Range (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality
• Audio Return Channel (ARC) for sending audio from the TV back to an AV receiver or soundbar
• Up to 32 Uncompressed Digital Audio Channels
• HDMI Ethernet Channel (HEC) for network connectivity over HDMI
• Backward compatible with previous HDMI versions
The StarTech.com Advantage
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Colour depth12 bit
Cable shieldingAluminum mylar foil
HDMI Ethernet channelYes
Audio Return Channel (ARC)Yes
Product colourBlack
Cable length10 m
Connector contacts platingGold
AWG wire size24
HDMI version2.0
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1400, 3840 x 2160
Supported video modes1080p, 1440p, 2160p
HDCPYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
HDCP version2.2
Supported digital audio channels (uncompressed)32
Cable typeRound cable
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight700 g
Cable diameter9 mm
Package weight700 g
Package width330 mm
Package depth252 mm
Package height20 mm
Packaging data
Package weight700 g
Package width330 mm
Package depth252 mm
Package height20 mm
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Products per master (outer) case10 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm