SMLCSC-OS2-10M
Login for pricing
In Stock:
10 available
- QUALITY CONSTRUCTION: LC/SC-UPC ends for improved return loss over PC polish; Numbered and color-coded connectors to indicate polarity; Bend Insensitive fiber core housed in Aramid-reinforced jacket for a loaded bend radius of 10mm
- SPECS: 10 meter (32.8 foot); OS2 Single Mode; LC/SC (UPC) Duplex; 100Gbps; 9/125um; 1260-1625nm Laser Optimized; Insertion Loss: ≤0.3dB; Return Loss: ≥55dB; Cable OD: 2mm; Bend Radius: 10mm (0.39in) loaded/unloaded
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| SKU | SMLCSC-OS2-10M |
| EAN | 0065030903325 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Enhance the performance capabilities of CWDM applications over an OS2 fiber network
Compatibility
Engineered for Optimal Performance
LSZH Cable Jacket
The StarTech.com Advantage
Compatibility
LSZH Cable Jacket
The StarTech.com Advantage
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH), Polypropylene |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Attenuation (max) | 0.35 dB/km |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Bending radius | 1 cm |
| Fibre optic type | OS2 |
| Return loss | 55 dB |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Wavelengths supported | 1260,1280,1300,1310,1383,1490,1550,1590,1600,1625 nm |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector polish type | PC |
| Data transmission | |
| Operational conditions | |
| Weight & dimensions | |
| Bending radius | 1 cm |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 3 mm |
| Cable diameter | 2 mm |
| Package weight | 81.3 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 3 mm |
| Package weight | 81.3 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |