FAN4EXT12
Login for pricing
In Stock: 211 available
StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Extension Cable - M/F - PWM - 1ft case Fan Extension Cable - 1ft PWM Extension Cable
More Information
SKU FAN4EXT12
EAN 0065030843706
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Extend the connection distance of a 4-pin cooling fan by 12 inches
This 4-pin to 4-pin fan extension cable is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
- Compatible with all CPU Fans with a 4-pin connector
- Offers greater flexibility to position Motherboard and CPU Fans for optimal cooling
- Extends the cable length an extra 12 inches in length for any 4-pin fan
Features
Connector 1Molex (4-pin)
Connector 2Molex (4-pin)
Cable length0.305 m
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Product colourMulticolour
CertificationCE, REACH
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Weight & dimensions
Height8 mm
Weight5 g
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height8 mm
Package weight10 g
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height8 mm
Package weight10 g
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Extension Cable - M/F
Bestseller
StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Exte... Login for pricing
StarTech.com 6in LP4 to 6 Pin PCI Express Video Card Power Cable Adapter StarTech.com 6in LP4 to 6 Pin PCI Expr... Login for pricing
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Extension Cable
Hot Product
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Exten... Login for pricing
StarTech.com 12in LP4 to 2x SATA Power Y Cable Adapter StarTech.com 12in LP4 to 2x SATA Power... Login for pricing
StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to Left Angle SATA Power Cable Adapter StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to Left Ang... Login for pricing
StarTech.com 6in Latching SATA Power Y Splitter Cable Adapter - M/F StarTech.com 6in Latching SATA Power Y... Login for pricing