FAN4SPLIT12
Login for pricing
In Stock:
864 available
StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Splitter Cable - F/M - 1ft Fan Y Cable - 1ft 4-pin Fan Splitter Cable
Category: Internal Power Cables
| SKU | FAN4SPLIT12 |
|---|---|
| EAN | 0065030844598 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Connect two 4-pin (PWM) Fans to a Single Motherboard Fan Power Connector
The StarTech.com Advantage
- Allows you to connect two 4-pin (PWM) fans to a single motherboard fan power connector
- Re-position your computer case fans to provide optimal cooling to your system
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | Molex (4-pin) |
| Connector 2 | Molex (4-pin) |
| Cable length | 0.31 m |
| Product colour | Multicolour |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 15 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 15 g |
| Product |
StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Spli...
Login for pricing
Hot Product
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Exten...
Recommended
StarTech.com 12in 15 pin SATA Power Ex...
Popular
StarTech.com 6in Latching SATA Power Y...
StarTech.com 6in SATA Power Y Splitter...
Bestseller
StarTech.com 6in 4 Pin to 8 Pin EPS Po...