LP4POWEXT12
Login for pricing
In Stock: 33 available
StarTech.com 12in Molex LP4 Power Extension Cable M/F - 4 pin Molex Power Connector - 4 pin Power Extension Cable - LP4 Power Cable
More Information
SKU LP4POWEXT12
EAN 0065030854436
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Extend your LP4 power connections by up to 12 inches
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability, this 12in internal LP4 power extender is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
- Position devices as needed within your computer case, with an extended power connection
- Guaranteed reliability
Features
Connector 1Molex (4-pin)
Connector 2Molex (4-pin)
Cable length0.304 m
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Product colourMulticolour
CertificationCE, REACH
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Weight & dimensions
Width244 mm
Depth304.8 mm
Height84 mm
Weight17 g
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height10 mm
Package weight22 g
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height10 mm
Package weight22 g
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12in LP4 Power Extension Cable - M/F StarTech.com 12in LP4 Power Extension... Login for pricing
StarTech.com 6in LP4 to 6 Pin PCI Express Video Card Power Cable Adapter
Bestseller
StarTech.com 6in LP4 to 6 Pin PCI Expr... Login for pricing
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Extension Cable
Hot Product
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Exten... Login for pricing
StarTech.com 12in LP4 to 2x SATA Power Y Cable Adapter StarTech.com 12in LP4 to 2x SATA Power... Login for pricing
StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to Left Angle SATA Power Cable Adapter StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to Left Ang... Login for pricing
StarTech.com 6in Latching SATA Power Y Splitter Cable Adapter - M/F StarTech.com 6in Latching SATA Power Y... Login for pricing