LP4SATAFM12
Login for pricing
In Stock: 10 available
StarTech.com 12in SATA to LP4 Power Cable Adapter F/M - SATA to LP4 Power Adapter - SATA Female to LP4 Male Power Cable - 12 inch
More Information
SKU LP4SATAFM12
EAN 0065030854511
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Power an LP4 device from a SATA Power connection on your computer power supply
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 12in SATA to Molex Cable is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
- Position devices as needed within your computer case, with an extended power connection
- Guaranteed reliability
Features
Connector 1SATA 15-pin
Connector 2Molex (4-pin)
Cable length0.3048 m
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Product colourBlack, Red, White, Yellow
CertificationCE, REACH
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Weight & dimensions
Width30 mm
Depth304.8 mm
Height8 mm
Weight16 g
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height9 mm
Package weight21 g
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height9 mm
Package weight21 g
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12in SATA to LP4 Power Cable Adapter - F/M
Bestseller
StarTech.com 12in SATA to LP4 Power Ca... Login for pricing
StarTech.com 6in LP4 to 6 Pin PCI Express Video Card Power Cable Adapter StarTech.com 6in LP4 to 6 Pin PCI Expr... Login for pricing
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Extension Cable
Hot Product
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Exten... Login for pricing
StarTech.com 12in LP4 to 2x SATA Power Y Cable Adapter StarTech.com 12in LP4 to 2x SATA Power... Login for pricing
StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to Left Angle SATA Power Cable Adapter StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to Left Ang... Login for pricing
StarTech.com 6in Latching SATA Power Y Splitter Cable Adapter - M/F StarTech.com 6in Latching SATA Power Y... Login for pricing