RK12WALLOA
Login for pricing
In Stock: 12 available
StarTech.com 12U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack for AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch w/Cage Nuts & Screws (RK12WALLOA)
  • DURABLE & ADJUSTABLE: This adjustable 12U 19" open frame wall mount network rack is EIA/ECA-310 compatible w/ 12-20" mounting depth supports most network switches like Cisco 2960
More Information
Maximum weight capacity 90 kg
Type Wall mounted rack
Rack capacity 12U
SKU RK12WALLOA
EAN 0065030873918
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Mount your network and telecommunications equipment with the convenience of adjustable depth
Easy, hassle-free installation
With adjustable depth to as low as 12 in. (30.5 cm) this network rack is perfect for smaller spaces. It's easy to assemble and features wall-mounting holes that are spaced 12 and 16 in. apart, making it suitable for mounting on almost any wall, based on North American wall-frame stud-spacing standards. The wall-mount rack comes in a flat-pack, which makes it easy to transport and saves you money on shipping.
Accommodate larger devices
The open-frame rack adjusts from 12 to 20 in. (30.5 to 50.8 cm) to accommodate larger data, network, and telecommunication devices. The above-average depth also gives you the option to mount shelves and other accessories.
Free up space
Keep your equipment cool and accessible
The StarTech.com Advantage
Weight & dimensions
Package depth670 mm
Package width530 mm
Package height130 mm
Package weight17 kg
Mounting depth (max)50.5 cm
Width503 mm
Depth510 mm
Height640 mm
Weight14.6 kg
Maximum weight capacity90 kg
Packaging content
ManualYes
Nuts includedYes
Number of nuts48
Screws includedYes
Number of screws64
Number of bolts24
Number of washers included72
Features
Frame typeOpen
Product design2-post
Rack capacity12U
Adjustable mounting railsYes
Cable managementNo
Mounting hole shapeSquare
TypeWall mounted rack
MaterialSteel
Product colourBlack
CertificationCE, REACH
Packaging data
ManualYes
Nuts includedYes
Number of nuts48
Package depth670 mm
Package width530 mm
Package height130 mm
Package weight17 kg
Screws includedYes
Number of screws64
Number of bolts24
Number of washers included72
Technical details
Package width530 mm
Package height130 mm
Compliance industry standardsEIA/ECA-310-E
Harmonized System (HS) code85381000
Compliance certificatesRoHS
Colour
Product colourBlack
Certificates
CertificationCE, REACH
Material
MaterialSteel
Logistics data
Master (outer) case width630 mm
Master (outer) case length670 mm
Master (outer) case height130 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth 12-20" 2 Post Open Frame Server Room Rack for AV/Data/ IT Communication/Computer Equipment/Switch w/Cage Nuts & Screws
Bestseller
StarTech.com 12U 19" Wall Mount N... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 12U, 600mm Deep, Grey, Flatpack, Max 60kg, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides, Suitable also for use on desk or floor, Usable Depth 410mm, Parts for wall install (eg screws/rawl plugs) Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 12U, 450mm Deep, Black, Assembled, Max 60kg, Suitable also for use on desk or floor,Usable Depth 350mm, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides, Parts for wall install (eg screws/rawl plugs) Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 15U, 450mm Deep, Black, Flatpack, Max 60kg, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides,Suitable also for use on desk or floor, Usable Depth 260mm to 350mm, Parts for wall installation not inclu Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 12U, 450mm Deep, Black, Flatpack, Max 60kg, Suitable also for use on desk or floor, Usable Depth 270mm to 350mm, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides,Parts for wall installation not inclu Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing
Intellinet 19" Network Cabinet - Wall Mount (Standard), 6U, 600mm Deep, Black, Assembled, Max 60kg, Suitable also for use on desk or floor, Usable Depth 500mm, Metal & Glass Door, Back Panel, Removeable Sides, Parts for wall install (eg screws/rawl plugs)
Hot Product
Intellinet 19" Network Cabinet -... Login for pricing