IM12D1500P
Login for pricing
In Stock: 4 available
StarTech.com 12V DC 1.5A Universal Power Adapter
More Information
Purpose Universal
Power supply type Indoor
SKU IM12D1500P
EAN 0065030844741
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Replace your 12V DC (1.5 Amp) power cable, with a reliable connection
The IM12D1500P Universal Power Adapter (12V DC, 1.5A) can be used as a replacement or spare AC adapter for many of our products, including , , and . Please see the Accessories section for this product, for a complete list of compatible products.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty.
The StarTech.com Advantage
- Universal plug adapters make it suitable for use in North America, Great Britain and Europe.
Features
Input voltage110-240 V
Output voltage12 V
Output current1.5 A
Power supply typeIndoor
PurposeUniversal
Supplementary power connectors3
Detachable power connectorsYes
Power current typeAC-to-DC
Housing materialPlastic
Product colourBlack
CertificationCE, FCC, RoHS
Input frequency50/60 Hz
Power
Input voltage110-240 V
Output voltage12 V
Output current1.5 A
Performance
Detachable power connectorsYes
Power current typeAC-to-DC
CertificationCE, FCC, RoHS
Design
Cable length1.37 m
Housing materialPlastic
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 60 °C
Certificates
Weight & dimensions
Weight190 g
Width50 mm
Depth70 mm
Height40 mm
Cable length1.37 m
Packaging data
Package width92 mm
Package depth138 mm
Package height57 mm
Package weight200 g
AC adapter includedYes
Logistics data
Harmonized System (HS) code85044095
Other features
AC adapter includedYes
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12V DC 1.5A Universal Power Adapter
Hot Product
StarTech.com 12V DC 1.5A Universal Pow... Login for pricing