NTBKBAG173
Login for pricing
In Stock:
23 available
StarTech.com 17.3" Laptop Backpack with Removable Accessory Case - Professional IT Tech Backpack for Work/Travel/Commute - Durable Ergonomic Computer Bag - Nylon - Notebook/Tablet Pockets (NTBKBAG173)
- REMOVABLE ACCESSORIES CASE: Stored in a separate bottom section of IT backpack that is easily accessed from side pocket; Keep your chargers, cables, display adapters, mouse, memory cards, tools, and other items organized; Case dimensions 10.5""x5.25""x3""
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Universal |
|---|---|
| Maximum screen size | 17.3 " |
| Material | Nylon |
| Case type | Backpack |
| SKU | NTBKBAG173 |
| EAN | 0065030880893 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
17.3" Laptop Backpack
This laptop backpack is designed and built with IT Professionals & Technicians in mind. For short or long-distance commutes, this travel-friendly IT backpack can carry your 17.3" laptop and tablet with you wherever you go. Equipped with an accessories case that can be easily removed and fits all of your IT accessories, including your laptop charger, display adapters, wireless mouse, tools, measurement instruments, and more. The laptop bag and accessory case are constructed of heavy-duty ballistic nylon to keep your items secure.
Removable Case for IT Accessories
The removable travel accessories pouch (10.5in x 5.25in x 3in) is stored in its own compartment and was designed to be easily accessed using the lower side pocket of the backpack to avoid searching through or displacing other items. The hook and loop dividers can be adjusted or removed to suit your needs, and the bungee grid is perfect for storing smaller IT accessories and cables. With the case removed, the main compartment can be expanded to offer more room for any other essentials required for a short or long-term trip.
Ergonomic and Travel Friendly
Thoughtful Design
The StarTech.com Advantage
17.3" Laptop Backpack
Ergonomic and Travel Friendly
Thoughtful Design
The StarTech.com Advantage
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package depth | 335 mm |
| Width | 203 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Package weight | 1.5 kg |
| Height | 460 mm |
| Depth | 324 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Linear mass density | 1680 D |
| Tablet compartment | Yes |
| Material | Nylon |
| Front pocket | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | CE |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package depth | 335 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 365 mm |
| Master (outer) case length | 750 mm |
| Master (outer) case height | 500 mm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
StarTech.com 17.3" Laptop Backpac...
Login for pricing
Popular
StarTech.com 15.6" Laptop Backpac...