SATA18POW
Login for pricing
In Stock:
2 available
StarTech.com 18in SATA Serial ATA Data and Power Combo Cable
Category: SATA Cables
| SKU | SATA18POW |
|---|---|
| EAN | 0065030796774 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Power your Internal SATA hard drive from an LP4 connector on your Power Supply
This high quality SATA power/LP4 adapter cable measures 18in, providing the flexibility required to position the SATA hard drive as needed within the computer case, while eliminating the expense of upgrading the computer power supply for the sake of SATA compatibility.
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 18" SATA data and power combo cable is backed by our lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty, ensuring a dependable connection
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.457 m |
| Connector 1 | SATA 7-pin + Molex (4-pin) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Weight | 27 g |
| Product colour | Red |
| Certification | CE, REACH |
| Technical details | |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.457 m |
| Product colour | Red |
| Certification | CE, REACH |
| I/O ports | 1 - SATA Data 7 pin Female 1 - SATA Power Female 1 - SATA Data 7 pin Female 1 - LP4 Male |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 27 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 32 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Popular
StarTech.com 18in SATA Serial ATA Data...
Login for pricing
StarTech.com 24in SATA to Right Angle...
StarTech.com 3 ft Shielded External eS...
Bestseller
StarTech.com 24in Latching SATA Cable
Recommended
StarTech.com 18in SATA to Left Angle S...
Hot Product
StarTech.com 12in Latching SATA Cable